Megjelent a legújabb, a 2017-es téli TTT-magazin!
Tartalomjegyzék 2017 Téli
– A TTT magazin 2017 téli számának tartalma – megjelent novmber 27-én!
Kedves Olvasó! Tisztelt Takarítószakma!
Kórházak, egészségügyi intézmények, idős- és szociális otthonok takarításért felelős vezetői, létesítménygazdák!
A MATISZ éves konferenciáján végeztem egy mini piackutatást arról, mennyire sikerült a takarítócégeknek elismertetniük áraikban a 15 százalékos idei minimálbéremelést.
Kiderült, hogy:
◆ Vannak, akik még nem voltak képesek érvényesíteni áraikban.
◆ Mások egy-egy munkájuknál nyár derekára, vagy őszre illetve az év végére jutnak el idáig.
◆ A legtöbb cégvezető arról számolt be, hogy csak munkáik egy részénél tudták elfogadtatni a kötelező legkisebb bér
emelésével járó pluszköltségeket.
TovábbForradalmi újításokkal jöttek ki a gyártók
– hol vannak már a régi porfogók…?
Állandóan új anyagokat vezetnek be a szennyfogók gyártásában annak érdekében, hogy különleges funkciókat kölcsönözzenek a nagy strapának kitett szőnyegeknek, vagy csak egyszerűen javítsák azok nedvszívó képességét, látványát, fenntarthatóságát. Nosza, kukkantsunk be a kulisszák
mögé.
A szennyfogót, vagy lábtörlőt eredetileg egyszerűen azért tették ki, hogy megtöröljük benne a lábunkat. A szennyfogók azonban állandó fejlődésben vannak, és ma már más feladatokat is elláthatnak. Például a csúszásgátló és a kifáradás elleni szőnyegeket azért fejlesztették
ki, hogy növeljék velük a kényelmet és a biztonságot. Más szennyfogók tervezésénél egy bizonyos kép közlése vagy egy vállalati márka hangsúlyozása volt a cél.
TovábbObamának igaza lehetett: legyünk modernek
– meg kellene tiltani a kézfogást?
Az USA és az Egyesült Királyság területén praktizáló orvosok azt fontolgatják, hogy kézfogási tilalmat léptetnek életbe a kórházi fertőzések csökkentése érdekében, mivel az ezeket okozó kórokozók közül néhányan rezisztensek az antibiotikumokra.
Biztonságos-e a kézfogás? Vagy nem? Az Egyesült Királyság területén praktizáló orvosok szerint nem. Legalábbis a kórházakban nem. Mások azonban azt mondják, hogy a társadalomban általánosan elfogadott kézfogás eléggé biztonságos mindaddig, amíg az emberek rendszeresen kezet mosnak.
TovábbA kórházi vécék a fertőzés melegágyai
– de mit lehet tenni, hogy ne legyenek gócok?
A kórházi környezetben lévő mosdók nagy valószínűséggel különösen virulens táptalajt kínálnak a baktériumoknak. Ez az oka annak, hogy kulcsfontosságú a szigorú megközelítés: akkor is, amikor szerelvények megvásárlásáról, és akkor szintén, amikor a karbantartásukról van szó.
Az alábbiakban egy szaniter áruspecialista-vállalat, az Armitage Shanks kereskedelmi termékekért felelős kategóriaigazgatója ismerteti azokat a lépéseket, amelyeket a kórházak és más egészségügyi intézmények tehetnek, hogy biztosítsák mosdóhelyiségeikben a baktériumok elleni harcot, és elhárítsák a fertőzések terjedésének veszélyét.
TovábbMíg nem késő!
– Csövek, kapcsolódó berendezések-, eszközök korszerű belső-állagmegóvó- és javító technológiája
A tisztítás-technológia — többek között — a külső és a belső tisztítandó felületek kivitelezhető megoldásaira is felosztható.
TovábbHa a bevétel számít:
a mosdók állapota közvetlenül hat a vásárlói élményre
– forradalmi megoldás segíthet kiszolgálni a WC-ket megrohamozó tömegeket
A forgalmas helyeken, például a repülőtereken és a stadionokban összegyűlő tömeg rendszerint a mosdókban torlódik össze, ami nemcsak bosszantó, de a higiéniáért felelős létesítményüzemeltetőknek komoly kihívást is jelent. Az ilyen erősen igénybe vett, nagy forgalmú mosdók gondjára kínál megoldást a globális higiéniai márka újdonsága, a PeakServe® kéztörlőrendszer. A forradalmi megoldás egy olyan papírkéztörlő-adagoló, amely minden korábbinál nagyobb kapacitással bír. Segítségével villámgyorsan, fennakadás nélkül juthatnak a látogatók kéztörlőhöz. Jó hír a létesítményüzemeltetőknek, hogy egyetlen feltöltéssel több mint 1000 vendég törölheti szárazra kezeit pillanatok
alatt – derül ki a márka közleményéből.
TovábbAz antibakteriális szappan
nem hatásosabb, mint a sima
– sőt, a meleg víz sem jobb, mint a hideg
A meleg víz nem hatékonyabb a hideg víznél, amikor a baktériumoktól kell megszabadulni, ezt sugallja egy új tanulmány, amely a kézmosásról szól. A tudósok úgy találták, hogy a hideg víz ugyanannyi csírát képes eltávolítani, mint a meleg. Nemcsak ezt tapasztalták a kutatók, hanem azt is, hogy az antibakteriális szappan sem jobb, mint a normál szappan.
TovábbMegújulhat a kórháztakarítás
– szakértői szemmel
Kerényi Zsolt a PQS International Hungary Kft. kórház-higiéniai vezetője, MATISZ szakértő felkérést kapott, hogy a piaci szereplőket képviselve részt vegyen az egészségügyi takarítás új módszertanának a kidolgozásában. Szakértői tanulmánya a MATISZ oldalán olvasható, ebből villantunk fel néhány gondolatot.
Több tízéves – kórház-higiéniai területen szerzett tapasztalatát azért osztatta meg, hogy a takarítási szakma, a higiénikus szakemberek és a szakhatóságok együttműködésével az intézményi takarítási pályázatokban a kórháztakarítással kapcsolatos feladatokat a lehető legpontosabban, minden elvárást figyelembe véve lehessen meghatározni, illetve a teljesítés a lehető legmagasabb színvonalon, a félreértéseket elkerülve valósuljon meg.
[/bold]
TovábbHigiénia, költség és környezet
– működhet-e a környezetkímélő takarítás a kórházakban?
A német tudósító a „zöld” kórházak pro és kontra érveit mutatja be.
Egyre több a gyógyszerre is rezisztens baktérium, egyre kevesebb a képzett személyzet, vezérelv a
centralizáció: néhány azok közül a kihívások közül, amelyekkel Németország kórházainak szembe
kell nézniük. Ebben a bonyolult helyzetben a „zöld” kórházak csak marginális figyelmet kapnak. A környezetvédelmi témák azonban nem állnak meg az egészségügyi rendszer kapuinál.
TovábbLehet, hogy nem csak a fertőtlenítésre
kellene koncentrálni
– sok az otthonról hozott csíra is
A kórházi fertőzések (HAIs) azoknak a csíráknak is köszönhetőek, amelyeket mi viszünk be magunkkal az intézményekbe. Sőt. A kórházakban a legveszélyesebb csírák valószínűleg azok, amiket mi viszünk be magunkkal. Erre következtet egy új tanulmány.
Az USA Illinois államában levő University of Chicago egyetemen dolgozó kutatók több mint 250 páciensről vettek kenetet, amikor kórházi kezelésre érkeztek. Ugyancsak kenetet vettek a páciensek közvetlen környezetéről, valamint a velük kapcsolatba lépő nővérekről és orvosokról.
A felmérésben részt vevő páciensek kb. 20 százaléka kapott kórházi fertőzést tartózkodása során.
TovábbA takarítók fontos szerepet vállaltak
– Megtanultak kommunikálni a nehezen beszélő betegekkel
Glasgowban újszerű, értékes szerepben tűntek fel a kórházi takarítók: felajánlották nekik, hogy tanulják meg, hogyan kommunikáljanak a veszélyeztetett betegekkel. A takarítószemélyzetet megtanították a testbeszéd használatára, mozdulatokra, arckifejezésekre, hangjelzésekre és egyéb jelekre, hogy képesek legyenek megérteni, és megértetni magukat olyan betegekkel, akik nehezen fejezik ki magukat beszéd segítségével.
TovábbC. difficile mellett hiába
a jobb minőségű a takarítás?
– lehet, hogy nem elég csak jobban takarítani...
Az egészségügyi intézményekben tapasztalható jobb minőségű takarítás hatékonyan csökkenti a gyakran érintett felületeken megtelepedő baktériumok számát. Két nemrég közzétett jelentés azonban arra mutat rá,
hogy a C-difficile fertőzések előfordulása nem csökken attól, ha fejlettebb takarítási gyakorlatot vezetnek be.
Amerikai kutatók 12 hónapig tartó felmérést végeztek hét heveny megbetegedéseket kezelő kórházban a fokozott minőségű takarítás hatásairól. Ezt követően a kapott eredményeket összevetették a standard takarítással, amelyet nyolc kontrollkórházban folytattak. A vizsgálatokat Curtis Donskey, az Ohio államban levő Case Western Reserve University School of Medicine (orvosi egyetem) orvosprofesszora vezette. Az intenzívebb
tisztítást követően a kutatók azt találták, hogy csökkent a kórokozók újra-megjelenési (regenerálódási) száma pl. a vancomycinre rezisztens
Enterococcus és az MRSA esetében a gyakran érintett felületeken.
TovábbMérgező pára betegítette meg a dolgozókat
– a kórháztakarítók 80.700 eurós kártérítést kaptak
Az Egyesült Királyság egyik kórházában a takarítással foglalkozó dolgozóknak 80.700 euró (25 millió forint) kártérítést ítéltek meg. A kártérítést azért kapták, mert megbetegedtek miután munkájuk során érintkeztek a fertőtlenítő vegyszerekkel.
A Torbay and South Devon NHS Foundation Trust (országos egészségügyi szolgálat torbayi és déldevoni alapítványi tröszt) 22 alkalmazottja hét évvel ezelőtt kezdte használni az Actichlor terméket. Állításuk szerint nem kaptak semmilyen
oktatást annak használatához.
TovábbTényleg különleges feladat az egészségügyi
intézmények takarítása?
– az biztos, hogy nagy üzlet és nélkülözhetetlen a működéshez
Számos vállalat kínál az egészségügyi szektornak specialista takarítási szolgáltatásokat
és kézhigiéniai megoldásokat. És mivel a takarításnak minden intézményben
erős prioritással kell rendelkeznie, adódik a kérdés: vajon valóban különleges feladatként
kell-e kezelni a kórháztakarítás?. A szerző ezt a kérdést tette fel az iparág
vállalatainak.
Az egészségügyi intézmények takarítása jelentős üzletté vált, mivel a gyártók egyre nagyobb számban jönnek elő specializált rendszerekkel, amelyeknél gőzre, ködre, személyre szóló vegyszerekre és UV-sugarakra van szükség a felületek fertőtlenítése során. De a beszállítók kívánság szerint gyártott szappanokat és fertőtlenítőszereket
is kínálnak, amelyek garantálják, hogy az egészségügyi dolgozók keze tiszta és higiénikus maradjon. Ezeket a termékeket gyakran használják a tegnapi még alapvető szappan, víz, tisztítószer, fehérítő és Dettol oldatok helyettesítésére.
TovábbLehet, hogy nem jó az a sok nanoezüst?
– egy jelentés szerint korlátozni kellene a használatát
Meg kell szólaltatni a vészcsengőket amiatt, hogy egyes termékeknél egyre intenzívebb a baktériumölő nanoezüst felhasználása. Legalábbis ezt állítják a Sydney műszaki egyetem kutatói.
A tudósok arra figyelmeztetnek, hogy a nanoezüst jelenléte – amit pl. orvosi eszközök, kötözőszerek és a katéterek bevonására használnak – előidézheti az antimikrobiális rezisztencia kialakulását. Ráadásul az egészségügyi szektoron kívül is
egyre szélesebb körben használják a nanoezüstöt, többek között mindennapi használati tárgyaknál (pl. fogkefék, fogkrémek, bébiflakonok, ágyneműk és konyhai eszközök) is.
TovábbA béremelés már nem biztos, hogy elég
– motiválni is tudni kell a jól dolgozókat
Mekkora ma a munkaerőhiány a tisztítás-technológiai szakmában, és milyen lehetőségeik vannak a cégvezetőknek, hogy megbirkózzanak a problémával? Ezt tekintettem át az idei MATISZ szakértői vizsgára készített szeptemberi dolgozatomban.
Miért választottam az esettanulmányhoz ezt a témát? Akik olvasták a [bold]TTT magazin tavaly téli számát, azok tudják, hogy már 2016-ban is a munkaerőhiány problémájával foglalkoztam. A téma sajnos továbbra is aktuális
maradt: szakmánk határozottan legégetőbb problémájáról van szó. Ezért tartom fontosnak, hogy foglalkozzam a munkaerőhiánnyal, érintve a múltat a jelent és a jövőbeni megoldási lehetőségeket.
[/bold]
TovábbZig tehermentesítette a takarítókat
– Skócia legelső robot-padlótisztító gépe
A Fife városában levő egyik nagy kórházban egy robot átalakította az éjszakai takarítást,
és meglehetősen mély benyomást tett a team tagjaira.
Skócia legelső teljesen automatikus robot-takarítógépe a TASKI gyártmánya – segít az éjszakai takarítóteamnek az NHS Fife városában levő Victoria kórházban a folyosók padlójának karbantartásánál.
TovábbAz ellenállás kilátástalan
– mi az a biocid rezisztencia?
A vállalat kutató-fejlesztő tudósa elmagyarázza, mi az a biocid rezisztencia, és rámutat
azokra az új módokra, ahogyan az üzemeltető szakemberek megbirkózhatnak a fenyegetéssel.
TovábbCsak szórás, és szívás, semmi maszatolás
– érintés nélkül sokkal biztonságosabb lehet
Mindegyik takarítási feladat egymástól eltérő, különleges kihívást jelent a takarítószemélyzetnek,
az idősotthonok pedig mind közül a legkomolyabb megbízások közé tartoznak. Ennek oka, hogy a fiatal gyerekekhez hasonlóan a gondozóotthonokban élő idős emberek is olyan immunrendszerrel rendelkeznek, amelyet különösen könnyen győznek le a betegségek.
Annak érdekében, hogy segítsünk a csírák és betegségek elterjedésének megelőzésében az első dolog, amire érdemes koncentrálni bármilyen gondozóintézeten belül, hogy amennyire lehet, az utcai port
eltávolításuk. A következőkben néhány olyan elővigyázatossági intézkedést ismertetünk, amely kifejezetten az idősotthonok takarítását könnyítheti meg.
TovábbBudapest Cleaning Show
– regionálisan egyedülálló rendezvény Budapesten
2018. október 5-6-án a Magyar Tisztítás-technológiai Szövetség (MATISZ) tervei szerint egy regionálisan is egyedülálló rendezvénnyel lép a szakmai közönség elé. A nemzetközi nyitást mutatja az is, hogy megváltozott a szakkiállítás neve: a 2016-ban még TisztaShow-nak hívták, 2018-ban viszont már Budapest Cleaning Show néven találhatják meg az érdeklődők a rendezvényt a nemzetközi szaknaptárban.
TovábbLépéselőnyben
a tisztítás-technológia
– életpályamodell igenis van, szakképzetlentől a szakértőig
Október 12-én volt a Magyar Tisztítás-technológiai Szövetség (MATISZ) VIII., Lépéselőnyben névre keresztelt konferenciája, amelyről (azok kedvéért, akik nem lehettek ott) készítettem egy rövid összefoglalót.
A konferenciát a MATISZ elnöke, Paár Zoltán nyitotta meg, azzal, hogy a szakmának lépéselőnybe kell kerülnie. Beszélt többek között az egyik legnagyobb kihívásról és problémáról: a munkaerőhiányról: a takarítószakmából mintegy 10-12 ezer ember hiányzik, a szakképzetlen
kategória pedig (nem csak a takarítás) mintegy 100-120 ezres mínuszban van ma.
TovábbÖt szempont a takarítógéppel
végzett kórházi tisztításban (X)
– minőségjavulás az egészségügyben
A tisztítás az egészségügyi intézmények
számára létfontosságú kérdés.
A por és a baktériumok súlyos veszélyt
jelentenek a legyengült immunrendszerű
betegek számára, ezért
fontos, hogy a kórházak tiszták és
csíramentesek legyenek. A hagyományos
tisztítási technikák betegségeket
terjeszthetnek, demotiválhatják
a személyzetet, csökkenthetik a betegek
bizalmát és károsíthatják az intézmény
hírnevét. Ezen kívül a drága,
nem megfelelő hatékonyságú tisztítóberendezések
szintén megterhelik a
költségvetést.
TovábbTartalomjegyzék 2017 Őszi
– A TTT magazin 2017 őszi számának tartalma – megjelent szeptember 56-én!
Kedves Olvasó! Tisztelt Takarítószakma!
Ipari, élelmiszer-ipari üzemek, szállodák, konyhák takarításért felelős vezetői!
Volt nyáron a 24-en egy cikk, egy ottani kollégám írta, ami nagyon elgondolkodtatott. A balatoni vendéglátózás problémáit megmutatva (munkaerőhiány, egyebek) ebben a cikkben megemlítették a takarítást is, méghozzá egy szállodaigazgató, imígyen:
„Nemhogy felszolgálót, megbízható takarítót is alig találunk a környéken. Van olyan OKJ-s képzésben részt vett szobaasszonyom, aki azt sem tudja, hogy hol kell bekapcsolni a takarítógépet, másnak meg el kellett magyarázni, hogy a porszívót hatékonyabb húzni, mint tolni. Persze van, akit a próbaidő alatt elküldünk, de gyakran muszáj felvennünk, mert kell az ember. Ilyenkor nincs mit tennünk, belső körben önképzést, tréningeket csinálunk.”
Rákérdeztem a kollegámnál, hogy vajon el is végezte-e az OKJ-s képzést a szobaasszony (vagy csak részt vett). Igenlő választ kaptam.
TovábbA Nilfisk új vezérigazgatója, aki erős technológiai
és innovációs háttérrel rendelkezik(X)
– Bemutatjuk Hans Henrik Lundot.
2017. augusztus elejétől a Nilfisk professzionális tisztítóipari vállalat új vezérigazgatója Hans Henrik Lund. A cégcsoport új vezetője és az erőteljes globális technológiai és termékfejlesztői háttérrel rendelkező Nilfisk innovatív folyamatokra készül.
TovábbLépéselőnyben a takarítás – itt a program!
– Október 12-én Vecsésen jön össze a takarítószakma.
Elkészült az októberi tisztítás-technológiai konferencia programja. Lesz két nyereménysorsolás is, a résztvevők között. A worskshopra pedig érdemes mihamarabb jelentkezni.
A Magyar Tisztítás-technológiai Szövetség (MATISZ) október 12-én Vecsésen az Airport Hotel Stációban rendezi VIII., ezúttal Lépéselőnyben névre keresztelt konferenciáját.
TovábbA Michelin-csillagos éttermek sem
ússzák meg a bírságolást
– Az elitnél is központi téma a higiénia.
Legalább 31 Michelin-csillagos holland éttermet bírságoltak meg az élelmiszer-biztonsági ellenőrök 2012 óta – ezt állítják a KRO-NCRV médiacsoport kutatói.
A kutatók igénybe vették az információ hozzáférését szabályozó rendelkezéseket annak érdekében, hogy betekinthessenek a bizalmas ellenőri jelentésekbe, állítja a DutchNews.nl. A 106 holland étteremből, amelyek legalább egy Michelin csillaggal rendelkeznek 79-et ellenőriztek 2012 óta, be nem jelentett látogatásokon.
TovábbA perecetsav ma a király
– Ezt mérlegelje az étel-előkészítő területek tisztításakor.
Abban az iparágban, ahol a higiénia csúcsfontosságú az egyik leglényegesebb dolog az ügyfelek jóléte szempontjából és a szolgáltatók reputációjához, hogy korrekt tisztítóeszközöket és módszereket alkalmazzanak. Következzenek a szerző cégének leghasznosabb tippjei ahhoz, hogy az élelmiszer- és italfeldolgozó területek makulátlanul tiszták lehessenek.
Válasszuk mindig a megfelelő terméket, olyat, amire valóban szükségünk van
Sok tisztítóhatású termék van a piacon és mindegyiknek megvannak a maga előnyei és minőségi jellemzői. Fontos azonban, hogy a saját igényeinknek megfelelő vegyszereket válasszuk ki. A fehérítő például esetleg nyilvánvaló választás lehetett valamikor ahhoz, hogy valamennyi tisztítási követelménynek eleget tegyen, ma már azonban ezt a kort túlhaladtuk, és a termékek egyre nagyobb választéka van jelen a piacon.
TovábbSzigorították a gyártást, emiatt átalakul a porszívókínálat
– Így érinti a változás a professzionális felhasználókat.
Szeptember elsejétől megváltoztak a porszívógyártási paraméterek, így idővel átalakul a kereskedőknél elérhető kínálat is. De hogyan érinti mindez a professzionális piacot? Mire számítsanak a profi készülékeket használó takarítócégek, és létesítmények, például szállodák, ipari üzemek? Ennek jártam utána.
Mint már hírül adtuk, egy sokak által talán már el is feledett EU-s direktíva (Ecodesign-irányelv) második lépcsője lépett életbe szeptember elsejétől. Emiatt átalakul a porszívók kínálata: a korábban forgalomban levő készülékek egy részének forgalomba hozatalát kénytelenek lesznek megszüntetni a gyártók. Azokat ugyanis már nem szállíthatják szeptember elseje óta a kereskedőknek, ha nem felelnek meg a szigorításoknak.
TovábbA kastély királya
– Újra régi viktoriánus pompájukban ragyog a padló.
A szerző elmeséli, hogyan tisztította ki és restaurálta egy száraz tisztítórendszer alkalmazásával a szemet gyönyörködtető szőnyegeket a Denbighshireben levő Bodelwyddan kastély szobáiban.
A kastély több mint 500 éves, ma már múzeum. Régi viktoriánus pompáját akkor állították helyre, amikor a Bodelwyddan bárók otthona lett.
Amit még érdemes tudni róla: egyike Észak-Wales leginkább kísértetjárta épületeinek. Egyébként pedig kilenc történelmi teremmel dicsekedhet a nemzeti arcképcsarnok (National Portrait Gallery), a V&A (Viktória és Albert) és a királyi művészeti akadémia (Royal Academy of Arts) termeiből való kollekciókkal.
TovábbÍgy tudja eldönteni, melyik takarítási
szolgáltatás minőségi
– Új Best Value segédeszközt készített ez EFCI.
SELECTING BEST VALUE – egy új útmutató-segédeszköz az üzleti- és közbeszerzők számára ahhoz, hogy képesek legyenek a számukra legmegfelelőbb tisztítási szolgáltatót kiválasztani, hogy vele szerződjenek.
A Selecting Best Value (a legjobb érték kiválasztása) útmutatót az Európai Takarítóipari Szövetség (EFCI – European Federation of Cleaning Industries) és az Uni Europa (Európai Uniós Szakszervezeti Szövetség) az Európai Bizottság finanszírozásával fejlesztette ki. A cél az volt, hogy a takarítóipar vevőit segítsék a pályáztatásban, megmutatva, hogyan tudják kiválasztani a minőségi szolgáltatást, és kiemelik azt is, milyen előnyökkel jár a jó választás.
TovábbA súrolóautomatáknál is fő a biztonság
– Az utasításokat követni kell, ha nem akarunk bajt.
A biztonság fontos tényező mindegyik súrolóautomatánál, két szempontból is. Biztonságban kell lennie a kezelő személyzetnek, és a közelben tartózkodóknak is. A szerző a vezető gyártókat kérdezte arról, hogyan tesznek eleget ezeknek az elvárásoknak.
Minden gépnek megvannak a potenciális veszélyei, és a súrolóautomata sem kivétel. Már önmagában a gép mérete is kockázatot jelenthet, hiszen egy összeütközés komoly sérülést okozhat. És ha a kezelő esetleg elveszti uralmát a gép felett, az mind rá nézve, mind pedig bárki másra, aki a közelben tartózkodik, problémákat okozhat. Ha pedig a súrolóautomata valamilyen hiba miatt nem szedi fel az összes vizet a padlóról, azzal csúszásveszély alakulhat ki.
[bold]A gyártói utasításokat követni kell
A súrolóautomaták általában biztonságosan használhatóak, feltéve, hogy a gép kezelője az utasításokat követi - mondta a témával kapcsolatban a Nilfisk-csoport padlóápolási termékigazgatója, Anders Sandstrom. Hangsúlyozta, hogy a biztonsági paramétereket mindegyik súroló-automatájukba beépítik, de mivel a gépek előre és hátra is tudnak haladni – és van bennük olyan motor is, amely a kefét vagy a padkorongot hajtja meg – azt javasolják, hogy a kezelő az első használatba vétel előtt kapjon valamilyen általános betanítást.
[/bold]
TovábbA probiotikum több mint tisztítószer
– Vegyszermentes takarítás, hosszú hatásidővel.
Egyre több professzionális felhasználó dönt tudatosan úgy, hogy megóvja a környezet mellett a takarítószemélyzet egészségét is. Erre kínálnak alternatívát a probiotikus tisztítószerek. De mit is érdemes tudni róluk?
A takarító-szakemberek a nagy fizikai terhelés mellett az egészséget veszélyeztető és irritatív vegyszereknek vannak kitéve nap, mint nap. Szerencsére a problémát felismerve egyre jobban kezdenek elterjedni a biotisztítószerek, nemcsak a háztartásokban, hanem a nagyfelhasználók körében is. Vannak takarítócégek, akik már kifejezetten környezetbarát takarítási szolgáltatást nyújtanak, hiszen egyre nagyobb igény mutatkozik a zöld termékek és technológiák használatára. Nekik nagyszerű választás lehet a probiotikus tisztítószerek használata, különösen, hogy egyre több megrendelőnél elvárás a környezetbarát termékek alkalmazása.
TovábbLépést kell tartania a tisztításnak
a megváltozott étkezési igényekkel
– Új korszakban az ételkészítés és a higiénia.
Tény: egyre nagyobb számú vacsoravendég lép ki az utcára vagy megy a gyorsétkezdék pultjaihoz az ételéért vizsgáljuk meg azokat a takarítási és higiéniai kihívásokat, amelyeket a mai gyorsétkezdék és utcai ételárusok eladó-személyzete szembesül.
A csomagolt készételek ma már nagy szerepet játszanak életünkben. Ahelyett, hogy beszereznénk a friss alapanyagokat és elkészítenénk belük az ételt, egyre többen vannak köztünk, akik ha megéheznek, egy utcai ételárus vagy hamburgeres felé veszik az útjukat.
Egy kis gyorsétel-történelem
A gyors étel pedig nem új jelenség. Egy a Han-dinasztia korából származó szöveg szerint például Kínában már a második században is teljesen elfogadottak voltak a napi 24 órában tésztaételeket árusító utcai bódék.
TovábbA megváltozott munkaképességű munkaerő alkalmazási lehetőségei
– Nem kizárt, hogy takarítók legyenek.
Ha valaki hátrányos helyzetű, az még nem zárja ki, hogy Svédországban takarító lehessen.
Ha az ember bemegy egy kávézóba, mondjuk Stockholmban, hogy megvegye a reggeli kávéját vagy a zacskós reggelijét, nem szabad meglepődnie, ha mozgássérült személy sepri a padlót. Az éttermek és konyhák padlójának tisztítása a nagy gyorséttermekben azon feladatok egyike ugyanis, amelyeket mozgássérült emberek végeznek el leggyakrabban Svédországban.
Növekvőben van egyébként a svéd munkaerőpiacon azoknak a vállalatoknak a száma, amelyek testi fogyatékossággal élő embereket alkalmaznak. Igen, ez a szám 2012 óta már 20 százalékot emelkedett, és a növekedés egyre dinamikusabb, mert ebből az utóbbi két év 12 százalékot hozott.
TovábbA CIP-tisztítás fogalma, célja és eszközei
– Tartályok, pasztőrök, csővezetékek és más rendszerek tisztítása.
A CIP-tisztítás neve a Cleaning-in-Place rövidítésből származik. CIP-tisztítás alatt a különféle termelőberendezések (pl. tartályok, eszközök, pasztőrök, csővezetékek és egyéb a rendszerben található és bevonható objektumok) automatikus belső tisztítását értjük.
Az eljárás lényege, hogy a termékkel szennyezett termelőberendezéseket szétszerelés nélkül úgy tisztítjuk, hogy állapotukat a termelésihez képest lényegileg nem változtatjuk meg. A tisztító folyadékot a tisztítandó felülethez szivattyúval juttatjuk el, illetve arra megfelelő szóróeszközzel,
CIP-szórófejjel hordjuk fel.
TovábbHigiéniai tippek az élelmiszeriparnak
– Vegyük igénybe a legjobb gyakorlatot.
Sehol sem olyan fontos a kézhigiénia, mint az élelmiszeriparban. A tapasztalat azonban ennek ellenére az, hogy a legtöbb ételmérgezési esetet hanyagság vagy nemtörődömség okozza, illetve az, hogy nem alkalmazzák a jó gyakorlatot.
A biztonságos élelmiszer-feldolgozás kulcsa az, hogy a képzett és motivált munkaerő tisztában legyen saját felelősségével. Az eljárás legelső lépése kockázatelemzés útján meghatározni a kézmosás megkövetelt színvonalát.
TovábbBölcs választás lehet takarítónak
tanulni Dániában
– A „szolgáltató asszisztensekre” mindig szükség lesz.
A takarítást nem tartják valami menő foglalkozásnak. A szerző szerint mégis bölcs karrierválasztás lehet.
A szeptember a tanév kezdetét jelzi. Tavaly rekordszámú hallgató kezdte meg egyetemi tanulmányait Dániában, ahol az utóbbi években a szakmai továbbképzésekre nem nagyon volt sok jelentkező. Ha azonban bármit is jelent a munkahelyek megtartásának biztonsága, bölcs választásnak bizonyulhat egy szakmai tanfolyamot választani a higiéniai szektorban a karrier megteremtéséhez.
TovábbOnline applikáció a tisztításban
– Vegyszer, eszköz, és betanítás.
Íme egy új program, amely a professzionális tisztítási megoldások egyedi kombinációját nyújtó megoldáskört foglal magában. Nemcsak speciálisan kialakított takarítóeszközöket, hanem egy forradalmi online applikációt is. Ezek együttes használata a gyártó szerint biztosítja, hogy az üzemek, konyhák megfeleljenek a legmagasabb szintű tisztítási szabványoknak és persze az élelmiszer-biztonsági előírásoknak is.
A Diversey Express™ termékcsalád egyszerhasználatos, koncentrált tisztítószert tartalmazó tasakokat jelent, mely előre kimért adagjai segítségével biztosítja a helyes adagolást minden takarításkor. A technológia mérsékli a víz és a tisztítószerek felhasználását, melynek köszönhetően jelentős – akár 30 százalékos – költségmegtakarítás érhető el. Az egyszerhasználatos csomagolás könnyű, ebből kifolyólag a tasakok könnyen szállíthatók – foglalja össze a gyártó közleménye az előnyöket.
TovábbKét gép, amely egy csapásra megváltoztatta
a padlótisztítást
– A takarítószemélyzet is sokkal motiváltabb lett.
A Servest szolgáltató cég hosszú távú épületszolgáltatási szerződést kötött a birminghami Hilton Garden Inn szállodával, és alaposan megváltoztatta padlótisztítást, mivel két vadonatúj takarítógépet állított be. Itt mesélik el, milyen pozitív hatásokat gyakorolt a váltás a személyzetre és a vendégekre egyaránt.
A Hilton Garden Inn mindössze kilenc mérföldre (kb. 14,5 km) fekszik a birminghami nemzetközi repülőtértől, és a várostól sincs messze, így népszerű szálláshelynek számít a turisták és az üzletemberek körében is. Mivel nagy forgalmú nemzetközi szálloda, ahol a látogatók és szállóvendégek száma is jelentős, nagy kihívás a padlókat tisztán tartani – különösen igaz ez az olyan leggyakrabban látogatott termekben, amilyen a hotel tekintélyes méretű előcsarnoka, illetve a business centrum, a bár és az éttermi terület.
TovábbA tartozékok javíthatják
a nagynyomású mosók teljesítményét
– Sok kis hasznos apróság.
Milyen mértékben szólnak bele a tartozékok a munka végeredményébe egy nagynyomású mosó rendszernél? És milyen egyéb tényezők segíthetnek még javítani a teljesítményt?
Számos olyan jellemző lehet egy nagynyomású rendszerben, amely a szóban forgó feladat elvégzésénél hatékonyabbá teheti a munkát. A legnyilvánvalóbb a gép nyomása. Egy vagy két fokozattal feljebb csavarva az erőt, kedvező körülmények között gyorsabb, tiszták eredményekhez jutunk. Aztán ott van a vízhőfok, hiszen néha melegebb vízre van szükség, különösen akkor, ha komolyabb tisztítási feladatokkal kell megbirkózni. Van azonban egy tényező, amelyet gyakran figyelmen kívül hagynak egy nagynyomású mosó vásárlásánál, és ez a hozzá tartozó kiegészítők vagy tartozékok összessége.
TovábbVersenyelőny lehet a jobb tisztítás
– A tisztább gépekkel nőhet a termelékenység.
A gépek tisztításával és az ipari termelékenység növelésével is versenyelőny kovácsolható. A magyar termelővállalatokat is segítheti, ha megértik miért fontos a tisztítási feladatok optimalizálása.
A menedzsment-szakemberek a sport és az üzleti élet között rendszeresen látnak párhuzamot. Ilyen például, az első és második helyezett közötti különbség az olimpiai döntőben, ami nüánszokon, ezredmásodperceken múlik. Az üzletben, különösen a termelő- és gyártó szektorban ugyanígy pici apró különbségek dönthetik el, hogy egy vállalat élre áll vagy lemaradhat a versenyben.
TovábbHideg siker: szárazjeges tisztítás
– Termosokkal a szennyeződések ellen.
A Cryoservice családi vállalat a franciaországi Belfort közelében. Az utóbbi hat évben kétszeresére növelték árbevételüket. A titok nyitja, hogy a cég olyan tisztítási technológiát alkalmaz, amely kielégíti a környezetvédelem előírásait is, és ezzel számos ipari vállalatnak nyújtanak minden szempontból praktikus és hatékony megoldást.
Amikor Béatrice Cuenin 2005-ben létrehozta a Cryoservice vállalatot Franciaország keleti részén, az országban még gyakorlatilag semmilyen piaca nem volt. Mindössze egyetlen takarítóvállalat volt akkoriban náluk, amely a kriogén technikát alkalmazta.
TovábbA tisztaterek tisztítása
– Mindegyik tisztaszoba takarítása egyedi megoldást kíván.
Hogyan lehet a világ legtisztább helyeit tisztítani? Jó kérdés!
A korábbi időkben sok évig csak az olyan szektorokban használták a tisztatereket vagy tisztaszobákat, mint a gyógyszeripar és az űrtechnika, mára azonban már számos iparágban mindennapi jelenséggé váltak.
TovábbAranyat érő tippek
– Így növeljük meg a szőnyeg élettartamát!
A szőnyegek cseréje költséges dolog, így nem nehéz belátni, hogy a helyesen elvégzett takarítás és karbantartás nem csak a padlótextilek élettartamát hosszabbítja meg, hanem ennek révén jelentős megtakarításokat is eredményezhet. A szerző a megelőző intézkedések szerepét tekinti át: elmagyarázza, miért kell a rendszeres porszívózás, folteltávolítás, és kiömléskezelés, illetve a periodikus mélytisztítás.
A szőnyegek tejes cseréje valóban nagyon költséges intézkedés, ami felmehet akár hat- vagy hét számjegyű összegre is (euróban) a kiadások sorában, ha az anyag- és munkabérköltségeket egyaránt figyelembe vesszük. Régebben a szőnyegeket, függönyöket és a bútorok kárpitozását általában ötévenként kicserélték, azonban ma már igyekeznek minél későbbre kitolni ezt a nagy kiadást. Nem véletlenül, hiszen ha a textilfelszerelések élettartamát akár csak egy évvel is sikerül meghosszabbítani, már az is jelentős megtakarításokat hozhat.
TovábbItt olvashatja a TTT magazin korábbi számait!
– Itt megtalálja a PDF magazin korábban megjelent számait
NAGYON AJÁNLJUK!!!
Mit tud az online TTT?
A/4-es méretű, minden oldala színes, lehet zenés, videós, animált a megjelenő tartalom, a hirdetésekben ott vannak a linkek, élő a tartalomjegyzék (oda lapoz, ahova kattint).
Okostelefonon is kiválóan olvasható.
És mivel a papírt és a szállítást kiiktattuk, környezetbarát is.
A slusszpoén, hogy minden cégvezető, takarító, vagy épületüzemeltető asztalán ott lehet, hiszen bárki megtalálhatja az oldalon, és elolvashatja. És aki ragaszkodik a papírhoz, az ki is nyomtathatja! :-)
Fizessen elő és máris olvashatja lejjebb a TTT korábbi számait!
TovábbMég nem tudatosak a vásárlók porszívó választáskor
– különbség van a motor maximális áramfelvétele és a szívóteljesítmény között
Közel két éve lépett életbe az az Európai Uniós előírás, miszerint 1600 wattnál nagyobb teljesítményű porszívót nem lehet forgalomba hozni az Európai Unióban, 2017 szeptemberétől pedig 900 wattban maximalizálják a motor áramfelvételét. A szabályozásban érintettek a háztartási és professzionális felhasználásra szánt általános porszívók is, de nem vonatkozik például a csak akkumulátorról üzemeltethető készülékekre, sem a robotporszívókra.
Fontos, hogy a korlátozás a készülékek motor maximális áramfelvételére vonatkozik, ami nem azonos a szívóteljesítménnyel. A MediaMarkt tapasztalatai szerint ebben még kevésbé tudatosak a vásárlók, kevesen tudják, hogy a motorteljesítmény a motor maximális áramfelvételét jelenti, míg a szívóerő a porszívó fejénél mért szívóerő mértéke. A nagyobb motorteljesítmény nem feltétlenül jelent magasabb szívóerőt.
TovábbSzeptemberben újra nemzetközi takarítási világnap
- TeSzedd!2017 hulladékgyűjtő akcióval
Szeptember 15-17-én lesz a TeSzedd!2017 - önkéntesen a tiszta Magyarországért akció - mondta a Földművelésügyi Minisztérium (FM) környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkára szerdán Budapesten, sajtótájékoztatón.
TovábbHamarosan rengeteg porszívó fog eltűnni a boltok polcairól
– nagy változás jön szeptemberben a porszívópiacon
Egy sokak által már elfeledett EU-s direktíva második lépcsője lép életbe néhány héten belül, emiatt a jelenleg forgalomban levő porszívók jórészét kénytelenek lesznek kivonni a gyártók a forgalomból, de nem ez lesz az egyetlen változás.
2014-et írtunk, amikor az Európai Unióban bevezették az energiacímkét a klímák, a hűtőgépek és sok egyéb terméktípus után egy új termékkörre, a porszívókra is, így segítve a vásárlókat a porszívópiacon való eligazodásban. Ugyanezzel a tollvonással környezetvédelmi okokból korlátozták az elektromos teljesítményt: azóta 1600 wattnál nagyobb teljesítményfelvételű porszívót nem lehet forgalomba hozni az Európai Unióban.
A 2014-ben hozott jogszabály tartalmazott ugyanakkor egy második lépcsős szigorítást, melynek a küszöbéhez érkeztünk.
Tovább2019-re az épületek kétharmada okos lesz
– hódítani fog az IoT az épületekben és a városokban
Ha informatikáról és „kütyükről” van szó, napjaink egyik legdivatosabb kifejezése az Internet of Things (IoT). Az internethez csatlakozó okoseszközök nem csak a közvetlen környezetünkben elérhető „kütyükön” keresztül képesek megkönnyíteni életünket, de az épületek, sőt egész városok szintjén is. A Schneider Electric kutatása alapján az épületüzemeltetők 63%-a okos analitikai eszközökkel kívánja hatékonyabbá tenni létesítménye működését, és 88%-uk szerint 2019-re ez a beruházás meg is térül. Az amerikai létesítményvezetők, illetve üzemeltetésért, karbantartásért és energiafelhasználásért felelős szakemberek bevonásával végzett felmérés résztvevőinek 70%-a szerint az IoT egy éven belül hatással lesz az épületüzemeltetési és karbantartási házirendjeikre.
Tisztább, hatékonyabb, biztonságosabb
Világszerte a szervezetek közel kétharmada (63%) tervezi, hogy kihasználja az Internet of Things lehetőségeit arra, hogy elemezze ügyfeleinek viselkedését és ezen keresztül jobb szolgáltatásokat nyújtson. Az üzleti döntéshozók egyéb fontos előnyöket is látnak az IoT-eszközök alkalmazásában a kutatásuk szerint, például az erőforrások jobb kihasználását, (20%) a nagyobb biztonságot (18%), valamint a munkavégzési és életviteli szokásaink megváltoztatását (16%). Szintén fontos tényezőnek számít a megkérdezettek szemében a vásárlók jobb kiszolgálása (12%), a légszennyezés csökkentése (10%) és a több szabadidő (10%).
TovábbTartalomjegyzék 2017 Nyári
A TTT magazin 2017 nyári számának tartalma – megjelent június 26-án!
Kedves Olvasó! Tisztelt Takarítószakma!
Kulturális- és sportlétesítmények, uszodák takarításáért felelős vezetői!
Itt a nyár, a pihenés, szórakozás időszaka – a TTT-magazin tematikája pedig ehhez igazodva a kulturális- és sportintézmények, uszodák, fürdők takarítására koncentrál.
Ebben a számunkban különösen a sportvonal lett nagyon erős, de azért a többi intézménytípus is talál hasznos olvasnivalót.
Ezen kívül beszámolunk a MATISZ legutóbbi akcióiról, és tervezett programjairól is, amiket már most érdemes bejegyezni a szakma iránt érdeklődők naptárába.
Amire még nagyon büszke vagyok: két interjú. A Sziget műszaki igazgatóját kérdeztem, hogyan készülnek fel a fergeteges bulira. A Nilfisk Kft. ügyvezető igazgatójával pedig többek között arról beszélgettem, hogyan látja a takarítóipart, a jövőt.
És van egy meglepetésem, időutazás jeligére! Jó olvasást, lapozgatást, klikkelgetést kívánok, és jó nyaralást!
TovábbSok bajt okozhat, ha a kezünk nem tiszta
– az egéren, a billentyűzeten, a telefonunkon,
mindenhol ott vannak a kórokozók
A higiéniai termékek gyártója akciójával a fertőzés-megelőzés fontosságára hívta fel a figyelmet.
Riasztó lehet, de csak amíg ezt a cikket olvassa, több millió kórokozóval találkozhat, ugyanis mindennapi használati tárgyaink, így akár a számítógép billentyűzete, az egér, a mobiltelefon vagy a táblagép is tele lehet velük.
Szintén megdöbbentő tény, hogy felmérések szerint az emberek mindössze 5 százaléka mossa meg alaposan a kezét mosdóhasználat után, 10 százalékuk pedig egyáltalán nem fordít erre gondot. Ha valaki a tenyerébe tüsszent, akkor a mindennapos rutinmozdulatok során közvetlenül vagy közvetetten még a hatodik ember kezére is bőven kerül baktérium az ő kezéről. Ezért fontos leszögezni, hogy az alapvető higiénia, a rendszeres kézmosás, illetve kézfertőtlenítés a legegyszerűbb, mégis a leghatékonyabb eszköze a kórokozókkal szembeni védekezésnek.
TovábbBenis Dániel elárulta, milyen lenne az ideális Sziget-takarító cég
— újítások a 25 éves a Sziget fesztiválon
Jubilál a Sziget, idén negyedszázados lett. Az augusztus 9-16. között zajló rendezvényen 7 nap alatt több mint 50 helyszínen várják bő 1000 programmal az előzetes becslések szerinti mintegy 100 ezer vendéget. Kb. annyi embert tehát, amennyi Székesfehérvár lélekszáma. Benis Dániel műszaki igazgatót kérdeztük, hogyan lehet erre felkészülni takarítási szempontból és milyen újítások lesznek a higiénia terén.
2014-ben a Magyar Tisztítás-technológiai Szövetség konferenciáján remek előadást tartott a Sziget takarításával kapcsolatban Benis Dániel műszaki igazgató, amelyben rámutatott a speciális szolgáltatási kínálat szükségességére és arra, hogy erő és versenyelőny lehet abban, ha egy takarítócég egy szegmensben valami többet tud, mint az átlag, a többség.
TovábbLépéselőnyben a takarítószakma
– októberben jön a MATISZ VIII. tisztítás-technológiai konferenciája
2017. október 12-én, csütörtökön, Vecsésen, az Airport Hotel Stációban rendezi a Magyar Tisztítás-technológiai Szövetség (MATISZ) a VIII. tisztítás-technológiai konferenciát, Lépéselőnyben alcímmel. Fő témájuk, hogy hogyan tud a szakma a mai kihívásoknak megfelelni, előrelépni.
TovábbVIPER nyílt nap (X)
Május 24-én nyílt napot tartottunk, ahol bemutattuk VIPER termékpalettánkat.
A rendezvény kiváló alkalmat nyújtott meglévő és reménybeli partnereink, viszonteladóink, takarító vállalatok számára, hogy a VIPER brand széleskörű termékkínálatát megismerhessék.
Itt nyílt lehetőségünk a nagyközönség számára bemutatni a már ismert tisztítógépeink mellett új termékeinket is, úgy mint az AS530 R és az AS5160/AS5160 T modelleket.
Több mint 30 vállalat mintegy 70 látogatója vett részt az eseményen, ahol kollégáink részletesen megismertették a VIPER termékcsalád tisztítógépeit az általános és száraz-nedves porszívóktól kezdve, a kárpittisztítón, egytárcsás súrolókon át a gyalogkíséretű és vezetőüléses padlótisztítókig.
TovábbNagy Sándor: A gépi takarításé a jövő
– a Nilfisk vezetője szerint fontos, hogy minden piaci igényre legyen megoldásuk
Május végén Vecsésen tartott szakmai napot a Nilfisk Kft., ahova viszonteladóikat és vevőiket hívták meg, részben azért, hogy bemutassák a legújabb Viper-gépeket. Az ügyvezető igazgatót, Nagy Sándort kérdeztem arról, honnan indult, hol tart most, mit szeretne még elérni a jövőben cégével. Kíváncsi voltam arra is, szerinte merre tart ma a takarítás, és hogyan látja a magyar takarítópiac helyzetét.
A Nilfisk-Advance Kereskedelmi Kft. úgy alakult meg 2005 elején, hogy megvásárolták a Kvantor-ITB Kft.-t. Nagy Sándort 2005 végén kereste meg a cég felelős vezetője, és ajánlotta fel neki, hogy vállalja el az ügyvezetői állást.
TovábbAdjunk a kézhigiéniának egy sportszerű esélyt
– íme egy jó vendégfogó befektetés
Jellemző, hogy ahogy közeledik egy újabb olimpia (a következő nyári olimpia 2020-ban lesz, Tokióban), úgy az emberek egyre inkább, és egyre többen inspirálva érzik magukat arra, hogy ők maguk is elkezdjenek valamit sportolni, vagy csak egyszerűen javítsanak általános állóképességükön. A sportintézmények vezetőinek pedig az ilyen felbuzdulásszerű sportolók megtartása érdekében is bizonyítaniuk kell, hogy náluk prioritás a személyzet és a vendégek jóléte. Ennek egyik lehetséges módja, hogy egységes megközelítést alkalmaznak a kézhigiéniai rendszerek hozzáférésénél – állítja a szerző, aki a GOJO Industries-Europe cég ügyvezető igazgatója.
Egészségünk megőrzésére érdemes időt fordítani, mindenki hasznot húz abból, ha szakít időt a fizikai gyakorlatokra. A sportintézmények segítenek a közösség tagjainak az egészségmegőrzésben, ezáltal jólétük fokozásában, ugyanakkor hozzájárulnak a jövő generáció élsportolóinak kineveléséhez is.
TovábbMilyen Quatról van itt szó?
– gond lehet, ha elnyelődik a csíraölő képesség
A fertőtlenítő-tisztítószerek, amelyeket naponta használunk, valószínűleg nem végzik el a feladatukat tökéletesen. De miért is van ez? Ezt a hatást esetleg valami olyasmi okozhatja, amit úgy ismerünk, hogy „quatkapcsolódás” (quat binding – ahol a quat a Quaternary ammonium chloride, azaz negyedrendű ammónium-klorid fertőtlenítő hatóanyag rövidített neve). Az amerikai takarítóipari tudósító elmagyarázza, mi ez, és hogyan tudjuk elkerülni.
Tíz évvel ezelőtt különféle tanulmányokból azt lehetett leszűrni, hogy a fertőtlenítőszerek, amelyeket tisztításra alkalmazunk pl. az egészségügy intézményeiben, mosdókban, iskolákban és más objektumoknál, talán kezdenek kevésbé hatásosak lenni.
TovábbLenyűgöző a jó kilátás, de néha súlyos áldozatokkal jár
– a magasban végzett üvegtisztítás komoly felkészültséget kíván
A magasban végzett tisztító munka veszélyes: gyakorlatot kíván, valamint alapos tervezést. És aki ott fent dolgozik, annak el kell tudnia viselni a szédítő magasságot. A Julius Rutherfoord takarítási szolgáltatócég üzemeltetési igazgatója azokról az egyedi kihívásokról számol be, amelyek a londoni magas házak tisztításánál merülnek fel.
London olyan város, amely állandóan változik, beleértve a város magas házakkal kijelölt sziluettjének részleteit is. Párizs után következik abban a sorban, ahol a felhőkarcolók számát jegyzik és több magas épülettel rendelkezik, mint amit bárhol az Egyesült Királyságban fel lehet lelni.
A legutóbbi időben tapasztalt magasházi fejlesztések jól demonstrálják, mennyire drasztikus volt a változás a város látképében csak az utóbbi öt évben. Elkészült pl. a szinte hihetetlenül magas, 95-emeletes Shard felhőkarcoló a Southwark területén és a 38-emeletes felhőkarcoló a a Temze folyó másik partján, a Fenchurch Street 20 szám alatt, amelynek jogosan adták a "walkie-talkie" becenevet.
TovábbTöbb mint takarítás
Nem egy sima eszköz, sokkal inkább cél
Az eCJ korábbi számaiban a tudósító már áttekintést adott a japán takarítóiparról, amelyben bemutatta azt a hatalmas tudatosságot, amivel az ottaniak a takarítás felé fordulnak. Például a Shinkansen vonatoknál tett látogatás érdekes betekintést engedett a takarítók munkájának alaposságába és hatékonyságába, de rámutatott a társadalomban elfoglalt kiemelt helyükre is. De honnan ered ez a „takarítói mentalitás”?
Hogy erre választ kapjon, a tudósító meglátogatott egy általános iskolát Tokióban. Japánban ugyanis a gyerekeket megtanítják arra, hogy hogyan takarítsák ki saját osztálytermüket, és ezt el is várják tőlük, minden nap. Az igazgatóhelyettes, Ms. Hamao péntek délután az Azabu Elementary School (általános iskola) kapujában fogadta a tudósítókat. Kedvesen meghajolt, ahogy a biztonsági szolgálat mellette álló tagja is. A sajtófigyelem nem újdonság számukra: számos különféle médiától fogadtak már látogatókat, és szívesen osztották meg gondolataikat az eCJ folyóirattal is.
TovábbA jó higiéniai színvonal megőrzése
– egy kis odafigyeléssel biztonságban lehetünk az edzőtermekben
Miért fontos a szabadidős központok higiéniai színvonala, és melyek azok az egészségi és higiéniai kockázatok, amelyek egy edzőteremben felmerülhetnek? Ezt járta körbe a szerző, a Tork termékeket előállító SCA vállalat munkatársa.
Azóta, hogy London volt a 2012-es olimpiai játékok helyszíne, az Egyesült Királyságban egyre többen ébredtek rá arra, hogy jó ötlet fitt állapotban tartani magukat. Úgy tűnik, a legújabb őrület a Titbits’ (személyes fitneszmonitor), mivel egyre többen vannak, akik elkezdik feljegyezni pl. a megtett lépéseket, és az adott napon elégetett kalóriák számát.
Ezért tehát nem meglepő, hogy az edzőtermi piac prosperál. Már több mint nyolc millió ember – az ország lakosságának több mint 13 százaléka – regisztrált egyik vagy másik brit egészségügyi, vagy fitneszintézményben. Eközben egyre több szálloda is rendelkezik egy-egy jól felszerelt kisebb edzőteremmel, ahol vendégeik jól kifáraszthatják magukat tartózkodásuk alatt.
TovábbAz EU Ecolabel (környezetvédelmi matrica) új kritériumokat vezetett be
– szigorodnak a feltételek
Az Európai Bizottság szigorúbb határértékeket vezet be a takarítási termékekre vonatkozó EU Ecolabel kritériumainál júniustól. A követelmények egy kétéves revíziós eljáráson estek át.
Az új kritériumok júniustól léptek hatályba – az Ecolabel birtokában levő vállalatoknak pedig 12-18 hónapos átállási időszak áll rendelkezésükre arra, hogy igazodjanak az új követelményekhez.
TovábbVeszélyes fogás
– a reptéri WC-ajtók kilincsein akár MRSA is lehet
Új kutatások eredményei azt sejtetik, hogy néhány nagyobb reptéren a toalett-ajtók kilincsei esetleg az MRSA kórokozóinak adnak menedéket. A tanulmány rámutatott, hogy aki a szuperbacis ajtónyitó-kallantyút megfogta, az tovább is adhatja a fertőzést. Vagyis nincsenek biztonságban a turisták a reptéri toalettajtók kilincsei miatt, mert a továbbadással bárhol a világban elterjedhet a fertőzés.
Az említett kutatás alapján megfogalmazott tanulmány szerzője Frieder Schaumburg, a forrás pedig, ahol megjelent, a Clinical Microbiology and Infection (klinikai mikro-biológia és fertőzések) című orvosi folyóirat. A kutatás célja annak kiderítése volt, hogy mennyire könnyen tudnak a gyógyszerekre rezisztenciát mutató baktériumok potyaúthoz jutni a légiutasok segítségével. Vagyis hogy vajon a bacik is olyan gyorsan elrepülhetnek-e a világ egyik pontjáról a másikra, mint maguk az utazók.
TovábbA látványon innen és túl
– a lopakodó fakulás és társai
A szőnyegápolásban a kihívás nem egyszerűen a látvány megőrzését jelenti, hanem a padlóburkoló vagyontárgy biztonságos megőrzését is. Szerencsére sohasem volt még könnyebb elvégezni a hatékony és költségkímélő szőnyegápolást, mint jelenleg – vélekedik a cikk szerzője, a Truvox International vállalat Egyesült Királyságban illetékes nemzeti értékesítési igazgatója.
A legtöbbünkben van valami gyengeség a szőnyegeket illetően. Esetleg a szín, a párnázott érzés a talpunk alatt vagy a külső zajok csillapítása körülöttünk – találunk valami megnyugtatót és pihentetőt a szőnyegben.
Az üzemeltetési és takarítási vezetők azonban nem vehetik ezeket a tulajdonságokat készpénznek. A szőnyeg egy vagyontárgy, amit teljes életciklusában karban kell tartani és gazdálkodni kell vele.
TovábbHatékonyabb lehet a mopolás, mint a gép?
– és ráadásul még gazdaságosabb is?
Ami a takarítást illeti, a mozgólépcsők térhódítása szemmel láthatóan sok üzemeltetési vezetőt és takarítócéget hozott nehéz helyzetbe. Ne hagyjuk, hogy a technika elrettentsen bennünket – lépjünk csak fel a mozgólépcsőre, mondja a szerző, a Denis Rawlins Ltd. vállalat ügyvezető igazgatója.
Nincs egyetlen iparág sem, amelyet ne érintett volna meg a rendületlenül előretörő technika szele. Az okos technikai újdonságokat alkalmazó épületek és az azokhoz használt anyagok kétségtelenül új távlatokat és kihívásokat hoznak a takarítóipar számára is (amelyek közül sok jelenleg még el sem képzelhető).
A padlók és a padlótisztítás szempontjából azonban a technika legfelső színvonalát képviselő felület már mindennapos látvány legnagyobb és legsűrűbb forgalmú épületeinkben. Ugyanis a mozgólépcsők és mozgójárdák fejlődésében a tendencia az egyre feljebb és egyre messzebb vezető irány.
TovábbNagy Takarítás Nap
– mert segíteni jó! Videóval!
A Magyar Tisztítás-technológiai Szövetség (MATISZ) tagjaiból álló önkéntesek idén a Magyar Vöröskereszt székházát, valamint a Madridi utcai hajléktalanszállót és éjjeli menedékhelyet takarították ki. A MATISZ közlése szerint a jótékonysági akcióban 16 cég és vállalkozó 50 önkéntese vett részt.
A Magyar Vöröskereszt Arany János utcai székházában tiszták lettek az ablakok, a közösségi terek padlója, a mosdók, a kárpitok, a szőnyegek, Madridi utcai hajléktalanszállóban pedig az összes közösségi tér is így járt, valamint az éjjeli menedékhelyre sem lehetett a nap végén ráismerni. Sőt, az önkéntesek nem csupán a teljes helyiséget takarították ki, de az összes, nagy igénybevételnek kitett matracot is átmosták.
TovábbMiért kapod a Pénzt?
– csak egy helyes válasz van?
Miért fizetnek? Ledolgozott munkaidő? Elvégzett munka? Vagy esetleg van még valami más is?
Ez elég lényeges kérdés szerintem. És meg fogod látni, nem mindegy, hogy melyik harctéren vagy. Ugyanis ezekre a kérdésekre, csak egy válasz a helyes. Feltéve, ha hosszú távra szeretnél berendezkedni.
Itt az elején hadd hívjam fel a figyelmed egy minden eddigieknél fontosabb jelenségre. Az oktatás a mai iskolákban – tisztelet a kivételnek – nagyon alacsony színvonalon történik. Ezt nem nehéz megállapítani és utánajárni. Egy nemzetközileg elfogadott felmérés szerint legalábbis – ez a híres-hírhedt PISA – nagyon kullogunk.
TovábbVígszínház-projekt 2001
– 16 éve volt a takarítók első jótékonysági akciója
A padlást pakolva régi fényképek kerültek elő, és olyan kellemes emlékeket ébresztettek bennem, hogy gondoltam, megosztom.
Következzen hát egy színes (de nem szagos), hangulatos időutazás, pergő fotókkal. Bízom benne, olyanok is látják majd, akik szerepelnek a képeken, vagy ott voltak anno, és részt vettek a takarításban.
És hogy esetleg azokhoz is eljut, akik aztán a hagyományos értelemben birtokukba vették a színpadot. Mert ez ma már ha nagy szavakat akarunk használni, "történelem"!
TovábbBajnok a kézhigiéniában
– játszma, szett és meccs a beszállítónál
Amint a Leverstock Green Lawn Tennis Club (füves-pályás tenisz klub) elkezdett reménykedni abban, hogy talán egyszer náluk fedezik fel a következő teniszsztárt, erőfeszítéseket tett, hogy javítson tagjainak egészségi és higiéniai színvonalán. Ennek szem előtt tartásával kezdett együttműködni a Katrin vállalattal, amely bajnokot kínált fel nekik a cég új kézmosó és szárító opcióival.
Szerény kezdetek
A Leverstock Green Lawn Tennis Club (LGLTC), amely Hemel-Hempstead peremén helyezkedik el, 1961-től létezik, alapítója Mr. Herbert Secretan, aki a klub első elnöke volt élete végéig.
A földterületet a klubnak adományozta lánya, Fleur emlékére, aki nagyon aktív teniszjátékos volt. Adományozott egy nagyobb összeget is a klub fejlesztésére, illetve sok órai munkát és rengeteg energiát fektetett bele a rákövetkező években. Azokban az időkben a klub fő problémája még az volt, hogy elegendő tagot lehessen beszervezni a három gyepes pálya lenyírásához!
TovábbBírálati szempontok a közbeszerzésben
– a MATISZ irányelvet dolgoz ki
Rengeteg tapasztalat és javaslat gyűlt össze május 24-én, az idei II. MATISZ Szakmai Kerekasztal-beszélgetésén, ahol a közbeszerzési eljárások szakmai bírálati szempontjairól esett szó. Most kezdődik az igazi műhelymunka: az elhangzott javaslatokat összegezve a MATISZ szakértői csoportja kidolgoz egy irányelvet.
A rendezvényen a MATISZ elnökségi tagja, szakértője Ritz Tibor elmondta, hogy kizárólag ár/érték arány alapján nem lehet döntést hozni. A szakmai szempontokat ugyanakkor csak a szakma maga tudja felállítani, és a következetes alkalmazás évén várható el, hogy azt a piac is elfogadja.
TovábbBudapest Cleaning Show
— már most írja be a naptárába a dátumot!
A Magyar Tisztítás-technológiai Szövetség (MATISZ) honlapján már megjelentek az információk a következő szakvásárról: 2018. október 5-6-án lesz a Budapest Cleaning Show.
A magyarországi tisztítás-technológiai szolgáltató, gyártó- és forgalmazó cégek 2016-ban a TisztaShow szakkiállításon mutatkozhattak be, ahol 4000 négyzetméteren, 40 kiállító jelent meg. Az eseményre 1400 látogató volt kíváncsi.
2018-ban regionális kiállítást szervez a MATISZ, ami azt jelenti, hogy a kétnapos rendezvény illeszkedik a nemzetközi szakmai naptárba. A szövetség hiszi, hogy az egyedülálló kelet-közép-európai kiállítás nagy szakmai látogatói tömegeket vonz Magyarországra, ezért az első, hagyományteremtő 2016-os TisztaShow után kétévente tervezik megrendezni a nemzetközi Budapest Cleaning Show-t.
TovábbHogyan lett szemétlerakó egy érintetlen óceáni szigetből?
Több tonnányi műanyag tarkítja a Henderson-sziget partvonalát, pedig senki sem él ott. A legközelebbi település Adamstown, az is több száz kilométerre van onnan, és a Pitcairn-szigetek fővárosának csúfolt porfészekben élő 56 ember biztosan nem termel ennyi szemetet.
A legközelebbi nagyváros vagy ipari létesítmény ötezer kilométerre van.
A cikket ITT olvashatja tovább.
TovábbMájus 17-én jön a Nagy Takarítási Nap
– május 24-én pedig közbeszerzési kerekasztal lesz
A Magyar Tisztítás-technológiai Szövetség (MATISZ) két májusi rendezvényre invitálja a takarítószakmát.
– Május 17-én, szerdán rendezik a MATISZ éves társadalmi felelősség-vállalási programját, a Nagy Takarítási Napot. Idén a Magyar Vöröskereszt Székházát (1051 Budapest, Arany János u. 31. – az Arany János u-i metró mellett), valamint a Madridi utcai hajléktalanszállót és éjjeli menedékhelyet (1131 Budapest, Madridi u. 7.) takarítják ki.
Tegyünk közösen jót! Ezúton is várják a felajánlásokat gépekre, eszközökre, kezelőszerekre, és persze számítanak arra is, hogy minél több takarító és takarítócég csatlakozik az akcióhoz.
Hajrá!
TovábbTakarítóból is lehet világsztár
– híresek lettek, pedig egészen lent kezdték
Szerencsés az, aki a kezdetektől fogva azt csinálhatja, amit szeret, ami az élete és a hivatása, ám ez igen keveseknek adatik meg. Ám a kevésbé testhezálló állásokat is könnyebb betölteni úgy, ha tudjuk, miért és terveink szerint meddig csináljuk, hogy a számlák kifizetésének biztonságát magunk mögött tudva készülhessünk a valódi énünk kamatoztatására.
TovábbTakarítási óradíj – a MATISZ szerint nem szabad engedni a 2012-ből
– nagy gond a munkaerőhiány és nehéz érvényesíteni a béremeléseket az árakban
Kerekasztal-beszélgetést tartott a MATISZ április 25-én, melynek meghirdetett témája az volt, hogy a szakma képviselői megbeszéljék a takarítási óradíjjal (TOD) kapcsolatos eddigi tapasztalatokat, amelyek alapján a MATISZ felülvizsgálja 2018-as javaslatát. Ezen belül a következő kérdéseket tervezték boncolgatni:
◆ Hogyan fogadta a piac a 2017-re javasolt Takarítási Óradíjat?
◆ Hogyan tudták a cégek alkalmazni tárgyalásaik során, alá tudták-e támasztani vele költségigényüket?
◆ Milyen visszajelzések érkeztek a megrendelőktől?
TovábbTartalomjegyzék 2017 Tavaszi
A TTT magazin 2017 tavaszi számának tartalma – megjelent április 24-én!
Kedves Olvasó! Tisztelt Takarítószakma!
Oktatási intézmények és közhivatalok
Takarításért Felelős Vezetői!
Itt a tavasz – bár amikor ezeket a sorokat írtam, éppen áprilisi tél szakadt ránk, elő kellett venni a télikabátokat és a hókotrókat. De remélem, mire ezeket a sorokat olvassák, már nyoma sem lesz ennek.
A TTT hagyománya szerint a tavaszi szám mindig az iskolai-hivatali területek takarítására fókuszál – most is erre törekedtünk. Azt is elárulom, hogy nem minden tervünk sikerült, de azért így átlapozva, egyben nézve úgy érzem, mégis „gömbölyű” lett a lap.
Több oldalról is körbejártuk az iskolai, hivatali higiénia, takarítás, tisztaság, tisztítás kérdéskörét, van számos cikk, amely segíti a technológiák, megoldások kiválasztását, felépítését, érvekkel alátámasztva, hogy mi, miért, hol lehet jobb a gyakorlatban. Kicsit körbejártuk azt is, vajon mennyire elrugaszkodott ötlet az, hogy a gyerekeket is be lehet vonni a környezetük takarításába, tisztán tartásába.
Vannak híreink eljövendő eseményekről (CMS-kiállítás és WFBSC-kongresszus, Berlin), amikre érdemes készülni, és beszámolunk arról is, mi történt a szakmában az utolsó megjelenés óta (MATISZ-közgyűlés).
TovábbTisztább, vonzóbb létesítmények (X)
A VIPER elhivatott a hatékony, könnyen kezelhető, megbízható és szervizbarát tisztítóberendezések gyártása iránt, és igyekszik olyan termékeket szállítani, amelyek megfelelnek, ügyfeleink elvárásainak. Piacunkon az egyik legjobb ár-érték arányt képviseljük. Jelen vagyunk a világ szinte minden országában.
Fontos számunkra vevőink támogatása, ezért folyamatosan képezzük üzletkötőinket, akik jól ismerik a piaci igényeket, a szegmenseket és természetesen a termékpalettánkat.
A tisztaság és a vonzó környezet alapvető fontosságú, legyen szó akár oktatási intézményről, hivatalról, bevásárlóközpontról, étteremről, stb. Ezek a területek folyamatos, napi szintű tisztántartást igényelnek.
A szükségletek, a takarítási feladatok eltérőek lehetnek az adott terület méretétől, típusától, forgalmától függően, ezt szem előtt tartva fejlesztjük gépeinket költséghatékony megoldásokon keresztül, elérhető áron. Széles termékpalettánk megoldást kínál szinte minden tisztítási feladatra.
TovábbIsmét Paár Zoltán lett a MATISZ elnöke
— a többi tisztségviselő is bizalmat kapott
Tisztújító közgyűlést tartott március végén a Magyar Tisztítás-technológiai Szövetség (MATISZ). A közgyűlésen az elnök ismertette a 2016-os eredményeket és a 2017-es terveket.
Számos érdekes téma szóba került a március 28-án lezajlott közgyűlésen és tisztújításra is sor került. Először az elnök ismertette a 2016-os eredményeket. Több fontos, a MATISZ által szervezett rendezvény volt a szakma életében, így például egy közbeszerzési reggeli és több tagtoborzó rendezvény. A Nagy Takarítási Napon önkénteseik a Bethesda Kórház, a Tatai Olimpiai Központ és a Laborc Általános Iskola egyes felületeit tisztították meg. Szakmai utazásra Bécsbe mentek, ahol az Osztrák Kamara képzési és vizsgaközpontjában jártak a résztvevők, valamint lehetőség volt megnézni egy helyi kórház higiéniai körülményeit. Októberben tartották a HUNGEXPO területén a TisztaShow-t, egy színvonalas, mindenki tetszését elnyerő szakkiállítást és vásárt.
TovábbJönnek a digitalizált takarítókocsik?
— nem mindegy, hogy kórházba, szállodába, vagy irodába lesz-e
Milyen típusú takarítókocsit érdemes használni egy kórházban? Egy irodában? Vagy egy szállodában? Mik a különböző környezetekben használatos takarítókocsi-követelmények? Melyik hol a legjobb? És főleg: miért?
Az összes takarítókocsinak van néhány közös jellemzője:
◆ vannak kerekeik,
◆ van vezetőrúdjuk,
◆ van rajtuk tárolásra felhasználható hely...
… és igen, tulajdonképpen ez minden. A kocsi alapjában egy mobil takarítószertár, és mindannyian tudjuk, mennyire különbözőek lehetnek a szertári szükségletek.A kocsikat tehát általában a kérdéses területnek megfelelően konfigurálják és szerelik fel.
TovábbVan igény a környezetbarát takarításra
— már két cég szerezte meg a „zöld” minősítést
Eddig két cég szerezte meg a környezetbarát takarítási szolgáltatás védjegyet. Az eltelt egy év alatt számos pozitív tapasztalatot gyűjtöttek.
[bold]Fontosnak tartjuk, hogy többet nyújtsunk az átlagnál megrendelőink felé – indokolta Dankó Zsolt a Horizont Tex Kft.-től, hogy miért szerették volna megszerezni a környezetbarát takarítási szolgáltatási védjegyet.
Először a Nyíregyházi Egyetem területén működő Raiffeisen Bank Call Centerében vezették be a szolgáltatást. A megrendelő az egyetem, aki közvetlenül, illetve szolgáltatócégeken keresztül nyújtja a területén található banknak az épület-üzemeltetési szolgáltatásokat.
[/bold]
TovábbÉletre szóló tanulás
— van, ahol nem baj, ha a takarítás is a tananyag része
[bold]Tisztességes dolog az, hogy a gyerekeknek az iskolában el kell tüntetniük saját szemetüket és rendetlenségüket? A dán gyerekek a jelek szerint nem bán-
ják ezt,- állapítja meg Lotte Printz, a european Cleaning Journal újságírója.
Öt perccel azelőtt, hogy az utolsó csengetés elhangzana, a kis dán városkában, Sorøban található Pedersborg School tanulói felkészülnek a hazamenetelre. De nem mindenki. Minden osztályból öt gyerek tovább marad.
Bekapcsolják a zenét, előveszik a padló és az asztalok megtisztítására szolgáló eszközöket és elkezdik kitakarítani az osztályt. Mielőtt hazamennének, még kiviszik a szemeteseket és felseprik a folyosót az osztály környezetében.
TovábbCMS és WFBSC
— szeptemberben Berlinbe várják a takarítókat
[bold]A World Federation of Building Cleaning Contractors (WFBSC = Szerződéses Épülettisztítók Világszövetsége) most először egy időben tartja kongresszusát a CMS 2017 nemzetközi takarítóipari kiállítással Berlinben. Már megvan az előzetes program, és a kogresszusra július 27-ig kedvezményesen lehet regisztrálni.
Ez év szeptemberében ismét Berlin lesz az épülettisztítás világfővárosa, két
okból is.
◆ Szeptember 19. és 22. között lesz látogatható a CMS Berlin 2017 Cleaning.Management.Services nemzetközi takarítóipari szakkiállítás.
◆ Szeptember 18. és 20. között tartja a Szerződéses Épülettisztítók Világszövetsége (WFBSC) kongresszusát.
A két rendezvényt most először tartják egy időben, egy helyen.
TovábbHofi után, szabadon: Na söprés!
— így válasszunk seprőgépet, hogy jól járjunk
[bold]Hogyan választunk seprőgépet?
A legtöbb ügyfél figyelembe veszi az olyan tényezőket, mint az ár, méret, ergonómia és könnyű kezelhetőség.
No de milyen mértékben tudja befolyásolni az eltakarítandó szemét a vásárlásnál hozott döntést?
A seprőgép lényegében a kézi seprű ipari méretű verziója. A seprűről és a seprésről jutott eszünkbe Hofi klasszikusa:
TovábbAz ember mindenek felett?
— a takarításon belül mindig lesz helye a mopnak
[bold]A mai szerződéses takarításban egyre több takarítási műveletet végeznek el gépek alkalmazásával. De vannak-e még olyan esetek, amikor kizárólag egy moppal felszerelt személy képes a költségkereten belül maradni? A rövid válasz egy elég hangsúlyos igen.
A takarítás különösen munkaigényes feladat – olyan, amely megterheli a dolgozókat, így kisebb vagy nagyobb fájdalmakhoz vezethet. Emiatt már évek óta van egy olyan egyre erősebb tendencia, hogy a nehéz munkában a gépekre támaszkodjunk.
A gépek számos előnyt kínálnak a manuális takarítási módszerekkel szemben: például leveszik a takarító válláról a fizikai megerőltetést, és sokkal hosszabb ideig képesek működni egyhuzamban, mint amennyit az ember bír.
TovábbA takarítók a mi hétköznapi hőseink
— láthatatlanok, de nem sebezhetetlenek
[bold]A bőrápolási és kézhigiéniai szakvállalat marketingigazgatója elmagyarázza, hogyan képes egy teljesen integrált bőrápoló program megóvni a takarító-szakembereket az olyan foglalkozási bőrrendellenességektől, amilyen a dermatitisz, és egészséges állapotban tartani a bőrüket.
A takarító-szakemberek minden vállalatnál kicsit olyanok, mint a hétköznapi szuperhősök. Nélkülük bajban lennénk: a padlók ragacsosak volnának, a szőnyegek porosak, az ablakok csíkosak. Az edények a konyhai mosogatókban halmozódnának, a kukákból kifolyna a szemét. Vagyis a megszokott és természetesnek vett tiszta és rendezett környezet helyett a munkahelyek koszosak és rendetlenek lennének… vagy talán még ennél is rosszabb lenne a helyzet. Valahogy mégsem jut eszünkbe szinte soha, hogy mi van a mögött, amit minimumnak veszünk.
TovábbAmerikai tizenévesek találmánya
— szójából készülő kézmosó szappan
[bold]Az amerikai Indiana államban egyetemi hallgatók bőrtisztító kézmosó szappant készítettek szójabab felhasználásával.
Az egyetemi csoport első díjat nyert egy vetélkedőn a találmánnyal, amely állításuk szerint természetes alternatívát fog kínálni a hagyományos szappanokkal szemben.
Miért kell valami más?
A diákok kiindulópontja az volt, hogy számos kézmosó szappan tartalmaz bőrtisztítókat, amelyek mikroszkopikus méretű műanyag gyöngyök.
TovábbJól megtérülő befektetés
— legyen színes, szagos, vicces, emlékezetes
[bold]Az iskolákban létfontosságú a továbbfertőzések csökkentése, amihez elengedhetetlen elérni azt, hogy a gyerekek minél többször mossanak kezet. De mégis hogyan? Erre ad válaszokat a szerző.
Az iskolában a gyerekek sok olyan fertőzésnek ki vannak téve, amellyekkel otthon nem kerülnének kapcsolatba. Ráadásul természetes módon kíváncsiak, és azzal, hogy mindent kipróbálnak és megfogják a dolgokat, a kezüket táptalajjá tehetik a csírák és baktériumok számára, amelyek aztán súlyosan megbetegíthetik őket és még másokat is.
Bekapcsolják a zenét, előveszik a padló és az asztalok megtisztítására szolgáló eszközöket és elkezdik kitakarítani az osztályt. Mielőtt hazamennének, még kiviszik a szemeteseket és felseprik a folyosót az osztály környezetében.
TovábbHUMOR
A gépi takarításra esküsznek
— nem csak a tornatermek takarításánál jöhet jól
[bold]A tornaterem elég nagy területnek tűnik ahhoz, és általában elég jelentős igénybevételnek van kitéve a mindennapos testnevelés biztosítása mellett, hogy érdemes legyen géppel takarítani. Vagy nem?
Több összeállítást is terveztem a tavaszi számba, de úgy tűnik, a cégek most túl elfoglaltak ahhoz, hogy kérdésekre válaszoljanak. Ami nekik nyilván jó hír, mert azt jelenti, pörög az üzlet. Azért írom ezt le, mert ki szeretném emelni az egyetlen választ, amely a Nilfisk Kereskedelmi Kft. küldött.
Arra a kérdéscsokorra reagáltak, amit az iskolai tornatermek takarításhoz küldtem el a gyártóknak és forgalmazóknak. Kíváncsi voltam, mik azok a főbb szempontok, amiket érdemes egy iskolának figyelembe vennie, mielőtt arról dönt, milyen technológiával takarítsa tornatermét, azon belül is leginkább a padlót. Figyelembe véve azt is, hogy minél hatékonyabb legyen a dolog, és a gyerekek számára is a legkomfortosabb, tisztább környezetet tudják biztosítani a mozgáshoz.
TovábbSzemélyzeti kérdések a takarítóiparban
— avagy mit tegyek a kiválasztott és a feladatokra
alkalmasnak talált dolgozómmal?
[bold]Nagyon szokatlan szituáció, ha egy beszállítócég bele kell hogy keveredjen a megrendelője személyzeti ügyeibe. Fura egy helyzet akkor is, ha a takarítóiparról van szó. De úgy tűnik, nem lehet kikerülni, mert piaci információim szerint ma ez az a terület, amelynek kezelésével a legtöbb gondjuk van a takarítócégeknek. Hogy tisztán lássunk, nézzük mivel főzzünk.
Személyzeti háttér:
Az elmúlt időszakban (főleg a munkanélküliségből fakadóan) bőven állt rendelkezésre ember a takarítóipar számára. A jelen helyzetre ez a korábbinál sokkal szűkebben igaz. Viszont az emberek továbbra is, és ma már jóval bátrabban keresik a számukra legalkalmasabb munkahelyeket, az olyan munkaadókat, akik figyelembe veszik emberi, és egzisztenciális szükségleteiket is.
TovábbTartalomjegyzék 2017 Évkezdő
A TTT magazin 2017 évkezdő számának tartalma – megjelent február 27-én!
Kedves Olvasó! Tisztelt Takarítószakma,
kereskedelmi egységek és irodák Takarításért Felelős Vezetői!
Aki járt december óta az oldalunkon, vagy elolvasta a hírleveleinket, az már tudja, aki még nem, annak most mondom: teljesen megújítottuk a Tiszta Tér Technológia magazint.
Minden olyan kérést teljesítettünk, ami eddig eljutott hozzánk, és olyat is, ami még fel sem merült. Egy valamit áldoztunk csak be, a nyomtatott verziót.
Tudom, hogy ez elég jelentős változás, de kérem, hogy barátkozzanak meg vele.
Mit tud az új TTT?
A megújult TTT-magazin pdf-ben, vagyis elektronikusan jelenik meg. A/4-es méretű, minden oldala színes, (lehet zenés is), videókat is lehet rakni bele, a hirdetésekben lévő linkek segítségével rögtön az adott oldalra tud lépni, végre minden cikk teljes terjedelmében belefér, élő a tartalomjegyzék (oda lapoz, ahova a kurzort teszik) és mivel a papírt és a szállítást kiiktattuk, környezetbarát is. És ami szintén nem elhanyagolható szempont a mai világban: okostelefonon is kiválóan olvasható.
TovábbHUMOR
— rekeszizomtorna
És az megvan, amikor a takarítónő szuperebbül néz ki,
mint egy szuperhős?
Valahogy úgy, mint ezen a képen!
TovábbTörlés az irodában
— nem mindegy, mit használunk
Ma már elég sok helyen egyértelmű, hogy a törölgetésre a legjobb megoldás a mikroszálas kendő lehet. De azért még nem mindenhol. Versenyben vannak a rongyok is.
Vajon mindegy-e, hogy irodai környezetben milyen textilt használunk, vagy sem? Kell-e színkódolás? Mi a célszerűbb, az egyszer használatos kendő, vagy a mosható? Ezekre a kérdésekre is kerestük a választ a hazai márkaképviseleteknél.
Irodákba mindenképpen
Az egyik gyártó képviselője (a neve közléséhez nem járult hozzá) azt írta, irodai környezetben fontos szempont a csíkmentes tisztítás, a szöszmentesség, a szennyeződés-eltávolító képesség. Ezek egyben a legfőbb érvek lehetnek a mikroszálas kendők használata mellett.
A mikroszálas kendők előnyeit így foglalta össze: jó szennyeződés-eltávolító képesség, ami nagyon függ a mikroszálas kendő minőségétől is. Egy drágább kendő szerinte jobban tisztít, tartósabb, nem szöszöl, csíkmentesen töröl, könnyebb kiöblíteni. A színkódokra is érdemes figyelni, vagyis színekkel elkülöníteni, melyik az a kendő, amelyiket csak a konyhában, WC-ben, illetve az irodai felületekre használnak – tette hozzá.
TovábbA takarítás személyzeti kérdései
— robotokkal dolgozzunk, vagy gondolkodó emberekkel?
Mai világunkban a használható munkatárs, vagy dolgozó nagyobb kincs, mint egy elnyert sikeres pályázat a takarításban. Rendkívüli időket élünk a tekintetben, hogy lassan nem az jelenti a fő gondunkat, hogy lesz-e munkánk, hanem az, hogy kikkel végeztetjük el.
Való igaz, ha körülnézünk az üzleti életben, és megvizsgáljuk a cégek napi életét, lassan arra a következtetésre kell jutnunk, hogy ha nem teszünk valamit, idővel nem lesz kivel elvégeztetni a vállalt munkát. Sok összetevője van annak, hogy miért is jutott a cégek döntő többsége ebbe az állapotba. Az biztos, hogy volt idő, mikor Dunát lehetett volna rekeszteni a munkára, hadba foghatók tömegeivel.
Most ne vizsgálgassuk azt, hogy egyáltalán társadalmi szinten miért történt ez a nagy pálfordulás… Azt azonban mindenképpen meg kell mondani, hogy a kormányzat észrevette ezt a kedvezőtlen tendenciát, és próbál valamit tenni annak érdekében, hogy az emberek ne a jóságos szociális hálótól várják a saját sorsuk jobbra fordulását, hanem maguk tegyenek érte.
TovábbTippek az áruházláncoknak
— így válasszon súrolóautomatát
Szeretnénk az áruházláncoknak segíteni abban, milyen szempontokat vegyenek figyelembe, amikor arról döntenek, hogy a padlótisztításhoz súrolóautomatát szerezzenek be.
Annak jártunk utána a vezető gyártók hazai képviseleteinél, hogy milyen területre milyen gépet célszerű beüzemelni, és miért. Úgy érezzük, tanulságos válaszokat kaptunk, amelyek jó kiindulópontként szolgálhatnak. A tippek jól jöhetnek azoknak a takarítócégeknek is, akik ilyen területeken dolgoznak.
Az összeállítás elkészítéséhez 6 márkaképviselethez küldtük el kérdéseinket, közülük háromtól kaptunk válaszokat: a Nilfisk Kereskedelmi Kft.-től, a Comac Hungary Márkaképviselettől és a Tenrom Magyarország Kft.-től. Következzenek a tippek, tanácsok, ajánlások, és óva intések.
TovábbNagy György: A tisztaságra hajtok, a vállalkozásomban is
— a nyitott árajánlat járható út
Nagy György székesfehérvári vállalkozó egy 2001-ben indult képzésen, az ún.
Master of Cleaningen megfogalmazott, és általa fontosnak tartott szakmai elvek alapján cégénél megváltoztatta az ajánlatadás addigi módját, és átállt a nyitott árajánlatok készítésére.
Ami akkoriban úttörő elhatározás volt, és nem éppen kockázatmentes döntés.
A 2017-es, Magyar Tisztítás-technológiai Szövetség (MATISZ) által ajánlott takarítási óradíjak apropóján kérdeztük, hogyan látja, megérte-e új útra lépnie mintegy 15 éve.
Telefonos interjú!
A MATISZ elnöksége elfogadta a 2017-es tervezett szakmai programokat.
A szervezet fő célkitűzése a 2018-as, TisztaShow-hoz hasonló, ám nagyobb szabású, nemzetközi fókuszú szakmai kiállítás megrendezése.
A rendezvény szervezése, előkészítése már az idei évben megkezdődik, így a téma több fórumon is szóba kerül majd.
TovábbIdén is lesz MATISZ-konferencia
— a szövetség 2017-es terveiről
A Magyar Tisztítás-technológiai Szövetség (MATISZ) 2017-ben is folytatja az iparág népszerűsítését, és a szakma társadalmi elismertetésért folytatott munkáját. Számos szakmai programot terveznek az idei évre, miközben előkészítik a 2018-as TisztaShow-t.
A MATISZ elnöksége elfogadta a 2017-es tervezett szakmai programokat. A szervezet fő célkitűzése a 2018-as, TisztaShow-hoz hasonló, ám nagyobb szabású, nemzetközi fókuszú szakmai kiállítás megrendezése. A rendezvény szervezése, előkészítése már az idei évben megkezdődik, így a téma több fórumon is szóba kerül majd.
TovábbTakarító startup fehéríti a munkaerőpiacot
- 110 ezer forint a takarítói „minimál bér”
.
A fővárosban és a Dunántúlon a legnagyobb a munkaerőhiány, a hazai takarítók fele másodállásban is 80-100 ezer forint körül keres havonta – derült ki a Rendi pécsi terjeszkedése kapcsán készült felméréséből. A főállású takarítónők körében a 110 ezer forintos „minimál bér” az általános, de ha többet vállal valaki, havi 180-200 ezer forintos jövedelemmel is számolhat. A bejárónőktől elvárt KATA-s egyéni vállalkozói státusszal és a kötelező bankkártyás fizetéssel igyekszik fehéríteni a magyar takarítói piacot a cég.
TovábbKiállítások és vásárok 2017-ben
— ahol zajlik a szakma
Feltálaltuk csokorban, hova érdemes menniük azoknak az idén, akik benne szeretnének lenni a takarításszakmai élet sűrűjében, első kézből szeretnének információt és benyomást gyűjteni pl. az újdonságokról, trendekről, illetve új partnereket szerezni.
Van olyan város, ahol kétszer is a takarítás lesz a középpontban 2017-ben! (Magyar kiállítás és vásár most nem lesz – információink szerint 2018 októberében jön legközelebb TisztaShow kiállítás, viszont konferenciát az idén is tartanak.
TovábbProfi padlótisztítót a Nilfisktől! (X)
Az emberek a világ minden táján minden nap igénylik a tiszta környezetet; munkahelyek, intézmények, gyárak, kórházak, iskolák, repülőterek, otthonok, bevásárlóközpontok, autószalonok, stb...
Ahogy nő a világ népessége, az életszínvonal is javul, a világ minden táján folyamatosan nő az igény a takarításra és a jobb életminőségre.
Az ipar élbolyában szerzett sokéves tapasztalunk megtanította, hogyan gyártsunk olyan kiváló minőségű padlótisztítókat, amelyek magas termelékenységet és hatékony tisztítást biztosítanak. Megbízhat padlótisztítóink maximális élettartamában, kis karbantartási igényében, alacsony szervizköltségében és nagyon egyszerű használatában.
Termékpalettánkban megtalálhatja a kisméretű gyalogkíséretű gépektől kezdve egészen a nagy, motormeghajtású vezetőüléses típusokat, és mindent, ami közötte van.
TovábbSzázezerre büntették a takarítónőt
– pedig a bankja hibázott, nem ő
Egy kisvállalkozót bemószerolt az önkormányzat a cégbíróságnál, aztán meg is bírságolták. Egy olyan hibáért, amit nem ő követett el. A hivatalok nem ismerték el, hogy hibáztak volna.
Több mint 20 éve alapított egy takarítónő egy betéti társaságot, és azóta is dolgozik apró cégében. Tavaly összejött némi iparűzésiadó-tartozása, amire kapott fizetési kedvezményt az önkormányzattól. Igyekezett kifizetni, amivel tartozott – utalgatta a részleteket. Aztán nem várt fordulat történt: az önkormányzat feljelentette őt a cégbíróságnál azzal, hogy a cégjegyzékben nem szerepel a bankszámlaszáma. Ami bő 20 év alatt eddig senkinek nem tűnt fel.
TovábbKiborult a bili: nem győzik a nők egyedül a takarítást
– Kiderült, melyek a leggyűlöltebb házimunkák
Minden második nő még mindig egyedül takarít, és 6 nőből csupán 1 meri takarítónő segítségét kérni, ha házimunkáról van szó – derült ki a Rendi friss kutatásából. A nők által leggyakrabban végzett feladatok a főzés és a mosogatás, az urak pedig a bevásárlást vállalják legtöbbször magukra. Az ablakpucolás iránti utálat általánosnak bizonyult. Családonként eltérnek a vélemények arról, hogy mikortól kell a gyereknek is besegíteni a házimunkába, vannak akik csak büntetésként adnak feladatot a kicsiknek.
Elvben a Rendi kutatásában részt vevő férfiak és nők egyetértettek abban, hogy a férfiaknak is be kell segíteni a házimunkába, de a gyakorlatban a nők fele még mindig egyedül végzi el az otthoni feladatokat, holott jellemzően egy vagy több gyermekes családanyák, akik a takarításra fordított időt szívesebben töltenék inkább szeretteikkel.
A férfiaknál is hasonló a helyzet, közülük is minden második egyedül takarít, habár ők túlnyomórészt szinglik vagy minglik, azaz van ugyan párkapcsolatuk, de külön háztartásban élnek. Míg a nők által leggyakrabban végzett feladatok a főzés és a mosogatás, az urak a bevásárlással segítenek be. „A felmérés során arra is kíváncsiak voltunk, hogy mely feladatokat végezzük el legszívesebben – mondta Udvardy Szabolcs, a Rendi takarítóközvetítő portál marketingigazgatója. – A nők készségesek, ha mosásról van szó, a férfiak pedig szívesen adják főzésre a fejüket.”
A kutatásból arra is fény derült, hogy melyek a legutálatosabb részei a takarításnak. Nem meglepő módon az ablakpucolás messze a leggyűlöltebb házimunka nemtől függetlenül, de a hölgyek körében a vasalás és a portörlés is népszerűtlen, míg az erősebbik nem képviselői a mosogatás és a fürdő tisztán tartása elől menekülnek.
TovábbMegvan a javasolt takarítási óradíj
– a bérmegállapodásra alapozva 2017-2018-ra is kiadta
a MATISZ az ajánlását
A Magyar Tisztítás-technológiai Szövetség (MATISZ) a bérmegállapodáshoz kapcsolódva két évre előre fogadta el (2017-re és 2018-ra) a javasolt takarítási óradíjakat. A legfontosabb: a kiindulási pont teljesen más, mint tavaly volt.
Mint a MATISZ elnöke, Paár Zoltán [bold]közleményéből kiderül, a takarítási óradíjra vonatkozó ajánlást a következő tényezők figyelembe vételével készítette el a szövetség:
◆ a munkaerő minősége,
◆ a munkabérekre befolyással bíró gazdasági tényezők és hatások,
◆ a kormányzat által bejelentett minimálbér- és garantált bérminimum-emelés,
◆ a takarítóipart sújtó óriási munkaerőhiány.
[/bold]
TovábbÖtből négy dolgozó jelzi, ha nem elégedett
– intelligens megoldásokat alkalmazó, tudatos és rugalmas irodákra van szükség
Az SCA és nemzetközi higiéniai márkája, a Tork világszerte 8 000 válaszadó véleményére alapozott új trendjelentése azt mutatja, hogy intelligens megoldásokat alkalmazó, tudatos és rugalmas irodákra van szükség. Ötből négy dolgozó vezetői tudtára hozza, ha nincs megelégedve az iroda higiéniai termékeinek minőségével.
Az alkalmazottak egyre tájékozottabbak és egyre igényesebbek irodai környezetükkel kapcsolatban. A menedzserek követik a példát, így mindinkább érdekeltté válnak abban, hogy egészséges, fenntartható és vonzó irodai környezetet biztosítsanak. Az alkalmazottak elvárják, hogy irodai környezetük kézzelfogható javuláson menjen keresztül – legyen szó rugalmasabb irodarendezési megoldásokról vagy a szabad mosdók helymeghatározására szolgáló alkalmazásról – így nyomást gyakorolnak munkaadóikra és a létesítmény-vezetőkre. Mindez új lehetőségeket kínál a létesítmény-üzemeltető- és a takarítócégek számára.
TovábbCafeteria 2017
– más az adóteher, más a juttatások besorolása is
Több ponton is változtak a béren kívüli juttatások szabályai 2017-re, és ez a tisztítás-technológiai cégek juttatási rendszerét is átformálhatja.
Amennyire én tudom, a takarítócégeknél korábban az Erzsébet-utalvány volt az, amit (talán) a végrehajtók is megkaptak juttatásként. Az idei változások ezt az eddig legnépszerűbb cafateria-elemet is érintik.
Csak két béren kívüli juttatás van 2017-ben
A kedvezményes adózású béren kívüli juttatások közül csak a SZÉP-kártya maradt meg tavalyról, újdonságként pedig bejött a készpénzcafeteria. Az adóteher is változott: 34,51 százalékról 34,22 százalékra mérséklődött.
TovábbÍgy fizetheti a dolgozóját 2017-ben
– minimálbér, bérminimum, bérterhek
Az idei évben jelentősen emelkedett a minimálbér, a bérminimum és ezzel párhuzamosan mérséklődtek a munkáltató foglalkoztatási költségei is. Íme a legfontosabb változások, dióhéjban.
A kormány novemberben állapodott meg a szociális partnerekkel, méghozzá két évre előre.
◆ A minimálbér 15, a garantált bérminimum 25 százalékkal nőtt 2017-re, a munkáltatói járulékok pedig 5 százalékponttal csökkentek.
◆ 2018-ban a minimálbér újabb 8, a bérminimum 12 százalékkal nő és további 2 százalékponttal csökkennek a járulékok. Sőt, megállapodtak abban is, hogy ha 2017 első 9 hónapjában a bruttó bérnövekedés meghaladja a 11 százalékot, akkor a kormány kezdeményezni fogja, hogy 2018. január elsejével további 0,5 százalékponttal csökkenjenek a munkáltatói járulékok. Összesen így 2018-ban 2,5 százalékkal csökkenhet a szociális hozzájárulási adó (szocho).
TovábbAkkutippek profiktól
– cél a maximum kihozása
Mennyire fontos egy akkunál az a képesség, hogy gyorsan és hatékonyan lehessen feltölteni egy gép termelékeny üzemeltetéséhez? Jelent-e különbséget a töltő típusa az üzemeltetési költségekben és a teljesítményben egy takarítógépnél, vagy nyilvánvaló-e az, milyen típusú töltő van alkalmazásban? Íme a válaszok!
A padlóápoló gépek maximális teljesítményének eléréséhez szükség van annak megértésére, milyen tényezők befolyásolják az akkumulátor kapacitását, hogy az csúcsteljesítményt legyen képes leadni. Két dologra van szükség:
1. Helyesen elvégzett akkukarbantartásra, amibe beletartozik a vízzel való feltöltés a savas ólom-típusúaknál, meggyőződve arról, hogy a „fegyverzetek” tiszták és hogy a sarkok érintkezői meg vannak szorítva.
2. Gondoskodás arról, hogy a megfelelő töltés biztosítva legyen, amelyhez az szükséges, hogy az adott akkumulátortípushoz való korrekt töltési algoritmust és töltési gyakoriságot alkalmazzuk.
TovábbNem egyszerűen szőnyeg, hanem sokoldalú eszköz
– a koszcsapdákon túl
A szennyfogó szőnyeg igazi feladata, hogy csapdába ejtse a koszt. Az utóbbi években azonban biztonsági szennyfogók, ipari szennyfogók, csúszásmentes szennyfogók és fáradtságcsökkentő szennyfogók egész tömege árasztotta el a piacot. A szerző azt kérdezte a szakértőktől, hogy a specializáció vajon trend-e és megismerkedett a legújabb termékekkel.
Általában egyetértés van abban, hogy egy szennyfogó fő feladata a port és szemetet leszedni az emberek cipőjéről, és megakadályozni azok behordását az épületbe.
A mai szennyfogók azonban már használatuk során számos egyéb funkciót is teljesítenek. Vannak olyan ipari szennyfogók, amelyeket arra terveztek, hogy felszedjék az üzem padlójáról a fémreszeléket és olajat, vannak gumiszennyfogók, amelyek felszívják a folyadékokat a konyhákban és bárokban, és vannak csúszásmentes szennyfogók, amelyek biztonságossá teszik az uszodák környezetének padlóját. Aztán vannak kifáradásgátló szennyfogók is, amelyek csökkentik az állás miatti fizikai terhelést, valamint elektromos biztonsági szennyfogók, amelyek leredukálják az áramütés kockázatát.
TovábbSok múlik a padló típusán
– így fogja vissza a padló-karbantartási költségeket
A szerző a keménypadlók költségvonzatait kutatta, és arra kereste a választ, hogy vannak-e bármilyen megtakarítási lehetőségek, amikor a takarításról és a karbantartásról van szó.
A középületekben levő keménypadlóknak komoly igénybevételt kell kiállniuk. Ezeket sok ember veszi igénybe minden nap – egyesek magas sarkú cipőt hordanak, mások sarat hordanak be, és vannak, akik tolószékkel vagy babakocsival közlekednek.
A cipősarkok, a kerekek és a nedvesség mind rendelkeznek azzal a képességgel, hogy károsítsák a kemény felületeket, ami azt jelenti, hogy az üzemeltetési igazgatóknak kell hogy legyen valamilyen tervük, amellyel tetszetős állapotban tudják tartani padlóikat. A padlókarbantartás azonban költséges és időigényes tud lenni – a padlók gyártói pedig nem mindig figyelnek oda kellően a karbantartási kihívásokra, legalábbis egyes források erre utalnak.
Vásárlás és fenntartás
Az IPC vállalat értékesítési és üzletfejlesztési igazgatója, Adriano Mariano úgy gondolja, hogy a tisztítás és karbantartás költségvonzata ritkán tartozik a padlógyártók prioritásai közé.
TovábbIntelligens épületek
– legyünk okosak a lehetőségek kihasználásánál
Mit jelent az, hogy intelligens vagy okos egy épület, és miért olyan fontos ezek számának növelése az épületszolgáltató iparág számára? Az intelligens épület kombinálja a műszaki jellemzőket és az összekapcsolt rendszereket annak érdekében, hogy támogassa az épület használóinál a terek igénybevételét, lehetővé tegye a hatékony üzemeltetést és a legjobb helykihasználást. A takarítószolgáltató-vállalatok befolyása ebben igen jelentős.
Intelligens épület – ez az a kifejezés, amelyet szinte minden nap hallunk, amikor az épületszolgáltatási szektor változásait érintő legfontosabb tendenciákat vitatjuk meg. De valójában milyen is egy intelligens épület, és miért olyan lényegesek az összefüggések?
Mitől intelligens?
Bár a pontos definíciók a világ egyes részein eltérőek, közös pont a technikai megoldások integrálása.
Az intelligens épület az, ahol a technikai megoldások és a hálózatba kapcsolt rendszerek kombinációja támogatja a terek és helyiségek igénybevételét az épület használói által, lehetővé teszi az épület hatékony üzemeltetését, és megkönnyíti a terek és helyiségek újrafelosztását a megváltozott jellegű használatnak megfelelően. Az intelligens épületekre úgy is szoktak utalni, mint okosépületekre.
Az infrastrukturális hálózat összehangolása lehetővé teszi a terek és helyiségek rugalmas használatát, és az üzemeltetés hatékonysága emelkedik azoknak a rendszereknek az integrálásától, amelyek támogatják vagy irányítják az épített környezetet, a teret és az üzemi rendszereket.
TovábbHogy élmény legyen a toalett
– az első benyomás számít
Amikor a mosdókról van szó, az első benyomás szinte minden. A vállalatoknak ahhoz, hogy kellemes környezetet biztosítsanak, helyesen kell tekintetbe venniük a mosdók konstrukciójának és karbantartásának minden szempontját. A szerző elmagyarázza, miért képes egy modern adagolórendszer olyan sokat javítani a mosdóban szerzett élményen.
Mi az, amit azonnal észreveszünk, ha belépünk egy nyilvános helyen lévő WC-be? Ez leginkább a felületek tisztasága, vagy az, hogy a fülkék ajtói zárhatóak-e vagy nem, esetleg a toalettpapír megléte vagy a WC-ülőkék állapota, talán az, hogy van-e szappan, illetve milyen kézszárító-készülékek vannak.
A legtöbb embernél valószínűleg a felsoroltak kombinációja, vagy mindegyike szempont. És ha akár egyetlen dolog is ezek közül hiányosan elégíti ki a várakozásainkat, minden bizonnyal negatív érzésünk lesz a környezetről. Amikor a mosdókról van szó, az első benyomás mindent jelent.
Tovább20 év korma, füstje és pora
- elvégezték a londoni Bank of England épületén a már régóta esedékes homlokzat-felújítást
London egyik legismertebb középülete, a Bank of England (Angol Nemzeti Bank) megkapta végre a nagyon is szükséges kozmetikai sebészi beavatkozást, hála annak a tekintélyes mértékű külső tisztításnak, amelyet a Thomann-Hanry takarítási és felújítási szakvállalat hajtott végre.
A Bank of England a Threadneedle Streeten (tű és cérna utca) London leghíresebb látványossága. Amióta 1828-ban elkészült a jelenlegi épület, azóta a monetáris és pénzügyi politika szimbóluma az Egyesült Királyságban. A külsejét azonban már több, mint húsz éve nem tisztították meg. A múlt évben a kőhomlokzatok tisztításában és restaurálásában specialistának számító Thomann-Hanry cég nyerte el a szerződést.
TovábbEgyik munka sem ér annyit, hogy az életünket adjuk érte
- aki nem tud kérni, az nagyon megbánhatja
„A kemény munka nem öli meg az embert” ezt állítja a mondás. Nos, valójában képes lehet rá. A hosszú órákig végzett munka nagyon rosszat tehet az egészségünknek, és elindíthat egy agyvérzést vagy szívinfarktust eredményezhet. Akkor hát miért nem törünk ki a taposómalomból?
Japánban van egy szó: karosi. Azt jelenti „túlzott munka miatti halál”. Ott minden évben több ezer ember szó szerint halálra dolgozza magát. Sovány vigasz, viszont amint kiderül, hogy a halál oka karosi volt, az áldozat családja automatikusan jogosult kompenzációra egy adott munkavállalói kárpótlási rendszeren keresztül. Hogy mennyire súlyos a probléma, azt jól jelzi, hogy a japán kormány adatai szerint tavaly márciusra (éves szinten) rekordmagasra, 2310-re emelkedett a szigetországban azok száma, akik karosi miatt kértek kárpótlást.
Hozzá kell tenni: a kemény fegyelem és az abnormálisan hosszú munkaidő mélyen belegyökerezett a japán kultúrába. De a nyugati világban sem ritka már egy ideje a 60-70 órás munkahét. Ami itt következik, az egy figyelmeztető „mese” azokról az egészségügyi kockázatokról, amelyek abból fakadnak, ha valaki mindkét végén égeti a gyertyát. (Nem takarítós sztori, de bizonyára vannak, akiknek így is ismerős lesz a történet.)
Jill Harrington marketingigazgatóként dolgozott az Egyesült Királyság egyik legnagyobb buszközlekedési vállalatánál. Harmincfős személyzetet irányított számos jelentős projektet fogott össze, közben azt is igyekezett biztosítani, hogy két kislánya ne nélkülözze az anyai szeretetet és figyelmet. Kvázi ő volt a többszakmájúság (multiskilling) Jessica Ennis-Hill-je (angol sportolónő), ezért mindenki, aki közel állt hozzá, azt mondta, hogy kitüntetést érdemelne.
TovábbÖngól lehet az elhanyagolt irodai mosdó
- érdemes odafigyelni a panaszokra
Egy tanulmány szerint az Egyesült Királyságban a kis- és közepes méretű cégeknél dolgozó alkalmazottak több mint egyötöde nincs megelégedve a munkahelyén rendelkezésre álló mosdókkal. Azt pedig kb. 32 százalékuk állítja, hogy tevékenységüket negatívan befolyásolja a toalettek színvonala. Utánanéztünk a magyar előírásoknak is.
Az Initial Washroom Hygiene (alapvető mosdóhigiénia) felmérés során megkérdezett irodai alkalmazottak több mint fele nyilatkozott úgy, hogy általában várnia kell, amíg sorra kerül a WC-n. Ez azt jelenti, hogy átlagosan hét percet fecsérelnek el hetenként, ami éves szinten több mint öt órát jelent. Vagyis elképzelhető, hogy nincs elég mosdó a munkahelyeken.
Hét százalékuk mondta azt is, hogy a személyzeti morál romlása mellett mosdóik állapota az ügyfelek részéről is megjegyzésekre adott okot. Három százalék pedig úgy vélekedett, ténylegesen elvesztettek néhány üzletet azért, mert mosdóik rossz állapotban vannak. Tehát a tisztasággal és/vagy a küllemmel, a műszaki állapottal, illetve a felszereltséggel sem lehetett mindenki elégedett.
[bold]Van rá szabály
Az EK-ban a Workplace (Health, Safety and Welfare) Regulations (munkahelyi egészségi és biztonsági irányelvekre vonatkozó rendszabályok) 1992-es Health and Safety Executive guidelines (egészségi és biztonsági végrehajtási irányelvek) értelmében a kisvállalatoknál a személyzet számának emelkedésével arányban kell emelni a biztosított toalettek számát.[/bold]
Tovább