Digitális takarítási terv
– Megkönnyíti a takarítók és a vezetők munkáját is.
Újdonság a „digitális takarítási terv” nevű takarításirányítási szoftvermegoldás, amely a fejlesztők állítása szerint egyrészt megkönnyíti a takarítók munkáját, másrészt képessé teszi az épületüzemeltetési vezetőket, hogy jobb visszajelzéseket kapjanak és fejlettebb vezetési stílust alkalmazzanak.
TovábbÉrdemes változtatni a takarításon
– Bizonyítottan csökkent a kórházi fertőzések száma.
Tanulságos kísérletet végeztek 11 ausztrál kórházban – azt tesztelték,
hogy testre szabott takarítási újításokkal csökkenthető-e a kórházi fertőzések
száma. Az eredmény elég meggyőző lett.
A multiközpontú, véletlenszerű kísérlettanulmány azt vizsgálta, hogy egy környezetbarát takarítási csomag alkalmazása hogyan hathat az egészségügyi gondozással összefüggő kórházi fertőzések előfordulására. Az eredményeket eredetileg a The Lancet Infectious Diseases szakfolyóiratban közölték, majd az
Inclean folyóiratban szintén.
TovábbKartondobozból szalvéta
– Európai tisztítási és higiéniai díjat nyert fejlesztés.
A körkörös papírgazdaság elvét követő modellel már a hároméves próbaidőszaka alatt 105 tonna kartondobozt hasznosítottak újra.
A professzionális tisztítóipart legjobban népszerűsítő európai projekt díját érdemelte ki a Lucart: a European Cleaning Journal által szervezett 2019-es európai tisztítási és higiéniai díjat a Municipal-Material-Cycle® projekt nyerte el októberben. A higiéniai papírtermékeket gyártó vállalat célja egy olyan körkörös gazdasági rendszer létrehozása volt, amely tartós, sokszorozható és aktívan bevonja a helyi közösségeket, hogy használt italos kartonok újrahasznosításával új higiéniai és tisztasági papírtermékek készüljenek.
TovábbA benti levegő kétszer szennyezettebb lehet,
mint az utcai
– Gyerekekre is idősekre különösen veszélyes lehet.
Napjaink 85-90 százalékát beltérben töltjük, ezért nagyon nem mindegy,
hogy milyen minőségű levegő vesz minket körül. A rossz hír az, hogy a
beltéri levegő akár kétszer olyan szennyezett lehet, mint a kültéri, és mivel
a fűtési- és influenzaszezonban a szellőztetés sokszor nehezen megvalósítható,
előtérbe kerülhetnek azok a légtisztító megoldások, melyeket
például a korszerű klímaberendezések kínálhatnak.
Első hallásra talán meglepően hangzik, de egyes ártalmas légszennyező anyagok a belső terekben magasabb koncentrációban lehetnek jelen, mint odakint, vagyis egy átlagos forgalmú városi utca levegője adott esetben akár tisztább lehet, mint a nappalinkban belélegzett levegő.
TovábbDrágám, a WC-ülőke! Szívem, a fogkrém!
– Fürdőszobai válóok, vagy sok hűhó semmiért?
Fény derül a mellékhelyiségek cseppet sem mellékes kérdéseire. Kiderül többek között, hogy a le nem hajtott WC-deszkán és a középen nyomott fogkrémes tubuson tényleg házasságok múlhatnak-e.
Valóban válóok a WC-ülőke le (nem) hajtása, vagy ez teljesen hidegen hagyja a nőket? Képesek a férfiak ülve végezni a kisdolgukat? Van olyan ember, aki soha nem használ nyilvános WC-t? A RAVAK tabudöntögető felmérése számos olyan kérdést tisztáz, amit mindig is tudni akartunk, de nem mertünk feltenni. Eljött az igazság pillanata; lerántják a leplet a mellékhelyiségek nem mellékes kérdéseiről.
TovábbTisztítószerek újrafelhasználható dobozban
– Eladják, ha kiürült összegyűjtik, kitisztítják, újratöltik és így tovább.
Az USA területén ismert Cascade és Tide háztartásitisztítószer-márkák gyártói csatlakoztak legutóbb a Loop körkörös beszerzési rendszerhez. Lényege, hogy a vásárlók már újrafelhasználható tárolóedényekben is megvásárolhatják a tisztítószereket, amelyeket ha kiürültek visszavesznek, összegyűjtenek, kitisztítanak, újratöltenek, hogy aztán újra meg lehessen azokat venni.
TovábbVédeni kell a takarítókat
– Megszívlelendő javaslatok a takarítók biztonságáért.
A takarítóvállalatoknak többet kell tenniük, hogy csökkentsék azokat a dolgozókat fenyegető kockázatokat, amelyek abból fakadnak, hogy munkájuk során rendre veszélyes hatóanyagokkal kell dolgozniuk. Ezt sürgeti a munkahelyi biztonság és egészség európai ügynöksége (European Agency for Safety and Health at Work, EU-OHSA).
A takarítóvállalatoknál mintegy négy millió ember van alkalmazásban egész Európában, akik közül naponta sokan kerülnek közvetlen érintkezésbe veszélyes hatóanyagokkal.
TovábbSokat hiányoztak a takarítók
– Jelentősen megnőttek a takarítócégek költségei.
A spanyol takarítási szektorban drasztikusan emelkedett a hiányzások
száma.
Az Aspel nevű szövetség szerint a
spanyolországi takarítócégeknél az
elmúlt öt évben több mint 91 százalékkal
emelkedett a munkahelyi hiányzások
száma. Ez azt jelenti, hogy
míg 2013-ban 14.136 dolgozó hiányzott,
addig 2018-ban már 27.107 fő.
Ez akkora növekedés, amit a szövetség
„aránytalan” jelzővel ír le. Főleg
összevetve a többi szektor átlagával.
TovábbSemmi közük a WC-nk tisztaságához
– A TASZ rendet tesz a helyi rendeletekben.
Öt megye 125 településén kezdeményezte a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) az emberek magánéletébe beavatkozó önkormányzati rendeletek eltörlését, a kifogásolt rendelkezések csaknem felét már hatályon kívül is helyezték.
Baktalórántházán jogsértésnek számít, ha egy anya a homokozóban várat épít a gyermekével, a tarpai temetőben pedig nem lehet padot kitenni, hogy valaki a szeretteinek sírjánál üldögélhessen. Sok település önkormányzata ennél tovább merészkedik, és a magánlakások falai közt is szabályokat ír elő. Ilyen, a magánszférát sértő, jogellenes rendelkezéseket talált a TASZ 2018 végén, amikor Borsod-Abaúj-Zemplén, Győr-Moson-Sopron, Heves,
Nógrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye valamennyi közösségi együttélési rendeletét megvizsgálta.
TovábbA takarításnak számos pozitív mellékhatása van
– Testünknek, lelkünknek is jól esik.
Egyes szakértők arra a következtetésre jutottak, hogy otthonunk, különösen a konyhánk kitakarítása annyi adrenalint termel a szervezetünknek,
mint egy versenyautó vezetése.
Amikor otthonunk takarítására gondolunk, a legutolsó, ami eszünkbe jut, hogy egy szórakoztató, adrenalin-fröccsöt okozó tevékenységhez hasonlítsuk.
TovábbLegnagyobb termelőüzemét nyitotta meg a Nilfisk
– Nagykanizsán ők a harmadik legnagyobb munkáltató.
Nagykanizsán nyitotta meg nemzetközi szinten legnagyobb gyártóüzemét az ipari professzionális tisztítógépeket gyártó dán Nilfisk, amely mára a város három legnagyobb munkaadója közé tartozik.
TovábbÖsszeomlás szélén a venezuelai egészségügyi rendszer
– Az ENSZ figyelmeztetést adott ki.
Összeomlás szélén áll a történetének legsúlyosabb gazdasági válságát átélő Venezuela egészségügyi rendszere – figyelmeztetett november 7-i caracasi látogatása
végén az ENSZ humanitárius ügyekért felelős főtitkárhelyettese, Mark Lowcock.
Tovább2507 forint a javasolt takarítási óradíj 2020-ra
– Itt az új szakmai ajánlás a MATISZ-tól.
A takarítási óradíjra vonatkozó ajánlást a Magyar Tisztítás-technológiai Szövetség (MATISZ) a munkaerő minőségére, a munkabérekre befolyással bíró gazdasági tényezők és hatások, a kormányzat által bejelentett várható minimálbér- és garantáltbérminimum-emelés, és a takarítóipart sújtó óriási munkaerőhiány figyelembe vételével készítette el.
A tisztítástechnológia nélkülözhetetlen tiszta és biztonságos környezetünk megteremtésében, fenntartásában. A társadalom és gazdaság minden szereplője kiemelten fontosnak tartja az egészséges és higiénikus feltételek megteremtését és fenntartását, különösen a gyógyító-, kereskedelmi-, közigazgatási- és oktatási intézményekben, illetve az ipar különösen magas hozzáadott értékű termelési területein (pl. autóipar, gyógyszeripar, tiszta tér technológiák).
TovábbKözreműködőket keres a NAV
– Takarítócégek jelentkezését is várják.
A NAV megbízásából kellene elvégezni speciális szakértelemhez, hatósági engedélyhez kötött feladatokat, például takarítást, bontást, hulladékelszállítást.
A vállalkozások és a kereskedők egy egyszerű regisztrációval bekerülhetnek abba a nyilvántartásba, ahonnan a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kiválasztja a végrehajtási eljárásaiban közreműködő szervezeteket, kereskedőket – írta november 21-i közleményében a NAV.
TovábbA legkiválóbb kettős a kiváló
köszörüléshez és maráshoz #hirdetés
A tisztaság fél egészség! #hirdetés
TAKARÉKOSKODJON A KÖLTSÉGEKKEL
– NE A TISZTASÁGGAL! (X)
Csak okosan
– Középpontban a digitalizáció.
A takarítószövetség idei éves szakmai konferenciájának fő témája a digitalizáció. Októberben rendezik, Vecsésen, program van, még lehet jelentkezni.
A Magyar Tisztítástechnológiai Szövetség (MATISZ) honlapján hirdeti, hogy idén 10. alkalommal rendezi meg az éves szakmai konferenciáját.
TovábbMegjelentek a tisztítástechnológiai mestervizsga
követelményei
– A kamaránál lehet majd letenni a mestervizsgát.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) oldalán már fent vannak a tisztítástechnológiai mesterképzés vizsgakövetelményei. Aki bővebbet szeretne tudni, annak hasznos lesz a MATISZ októberi konferenciája.
Újdonság, hogy elindul a tisztítástechnológiai mestervizsgáztatás, az MKIK oldalán már fent is vannak a vizsgakövetelmények. Ebből az anyagból szemezgettük ki a legfőbb információkat.
TovábbÉrdemes lehet többször használható
törlőkendőket alkalmazni
– Üzemvezetők figyelmébe.
Az üzemi hétköznapokban a takarítás kiemelt téma legyen. A munkaidő jelentős részét fordítják erre, többek között azért, mert komplex jogszabályi előírások szabályozzák a veszélyes hulladékok kezelését. Ezen kívül egyre fontosabb igény, hogy látogatók érkezésekor az üzemek rendezett, tiszta benyomást keltsenek.
Az üzemek tisztaságának eléréséhez komoly feladat hárul az üzemvezetőkre: be kell tartsák a veszélyes anyagok kezeléséről, a környezet védelméről és a munkavédelemről szóló jogszabályokat. Az üzemvezető felelőssége, hogy mindez minimális emberi erőforrás-ráfordítással, gazdaságosan valósuljon meg. Először is olyan tisztítóanyagokat kell használni, amelyeket a dolgozók elfogadnak és folyamatosan rendelkezésre állnak. Így tudjuk az üzemi takarítás logisztikai költségeit minimálisra csökkenteni.
TovábbA sertéstartók ingyenes fertőtlenítőszert kaphatnak
– Mindenki érdeke a megfelelő fertőtlenítés.
A sertéstartók ingyenes fertőtlenítőszert kaphatnak állatorvosuktól - tette közzé a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) honlapján.
A hivatal közleményében hangsúlyozta: az állattartók és a hatóság közös érdeke, hogy a lehető legkisebb legyen az ASP vírus megjelenésének veszélye a házisertés-állományokban.
TovábbA fehérkolbászüzemben egy műszak a takarításé
– Takarítás és fertőtlenítés külön lépésben.
Szigorú higiéniai követelmények szerepelnek a bajorországi fehérkolbászüzemről készült jelentésben, amiket mind egy szálig betartanak. Meg is van az eredménye.
A fehér kolbász 1925 óta része a WOLF-csoport termékskálájának, és ma már a cég évente 13 millió darabot készít belőle. Ezeket a főzni való kolbászkákat – amelyeket friss sertéshúsból, szalonnából, disznóbőrből, hagymából, petrezselyemből és fűszerekből készítenek – Németországban és az egész világon egyaránt élvezettel fogyasztják.
TovábbHigiénia az élelmiszer-előkészítésben
– Töröljük ki az élelmiszer-kockázatot.
A műszakilag fejlett takarítóanyagok úgy képesek segíteni a továbbfertőzések megfékezését, hogy közben javítják a fenntarthatóságot az élelmiszer-szolgáltató szektorban.
Globálisan egyre tudatosabbak leszünk a műanyaghulladékok visszaszorítása érdekében, és a fenntartható üzleti gyakorlat, valamint termékek iránti igény is tovább nő. Ennek következtében a szervezetek arra kényszerülnek, hogy jobban odafigyeljenek milyen hatással vannak a biodiverzitásra, illetve – különösen az élelmiszer-szolgáltató szektorban – muszáj hogy törekedjenek a teljes értékláncban a műanyaghulladékok csökkentésére.
TovábbKözös higiéniai standardokra van szükség
– A biztonságos ételkezelés alap kell hogy legyen.
Európa különböző részeiben igen eltérő a megközelítés a megtermelt és elfogyasztott élelmiszerek vonatkozásában. Van azonban egy terület, ahol szükség van az egységes hozzáállásra az élelmiszerek feldolgozására és kiszolgálására szolgáló intézményekben: a higiéniai standardoknál.
TovábbÍgy menjünk biztosra a konyhában
– Tippek a konyhaüzem higiéniai biztonsága érdekében.
Azt nyilván senki nem vonja kétségbe, hogy a konyhák takarítása fontos. De hogyan kellene végrehajtani és milyen gyakorisággal? És hogyan növelhető az alkalmazottak körében az élelmiszerhigiénia-tudatosság, melynek segítségével a személyi higiénia és a napi takarítás területén is javulás érhető el?
Az élelmiszergyártó és -szolgáltató iparágakban szigorú higiéniai előírásokat kell kielégíteni annak érdekében, hogy csökkenthessék az üzemekben a beszennyeződés kockázatát. Amint az üzemeltetési igazgatók jól tudják, a magas higiéniai színvonal megőrzése elengedhetetlen ahhoz, hogy az ügyfelek és a személyzet biztonságban legyen.
TovábbA szuperagy leleplezi
– Mesterséges intelligencia segíti a kínai konyhákat.
Hamarosan tetten érhetőek lesznek azok a kínai séfek, akik dohányoznak a konyhában vagy nem mosnak kezet ételkészítés előtt. Mesterséges intelligencia buktathatja le őket.
A kínai Zhejiang tartományban levő Shaoxing nevű város hatóságai kifejlesztettek egy új rendszert, amely képes felismerni a nem megfelelő higiéniai szokásokat. Ezeket aztán kamerával felveszik, és elküldik egy mobileszközön át az illetékes adminisztrátornak.
TovábbZsebrobotot vethetnek be a szállodai bacik ellen
– A készülék tisztán tarthatja személyes területünket.
Az USA-ban vár szabadalomra az a robot, amelyet a szállodai felületek tisztítására és fertőtlenítésére fejlesztettek ki. Ígéretes képességei vannak.
A Ventur Studio cégtől származó zsebméretű CleanseBot készülék négy órát tud működni két újratöltés között. Fel van szerelve négy UV-C lámpával, és gyártója szerint a csírák, baktériumok és poratkák 99,99 százalékát képes elpusztítani.
TovábbÖntisztuló falak a szállodában
– Enyhítettek a takarítók terhelésén.
Egy új szálloda Koppenhágában úgy segít csökkenteni a takarítók terheit, hogy „a vendégszobák megtisztítják önmagukat”.
A Hotel Ottilia személyzete a vendégszobák belső falát olyan antibakteriális permettel kezelte, amely közismerten hatékony a csírák és a penészgomba spórák ellen.
TovábbA hotellánc már több millió darabnál jár
– Ahelyett hogy kidobnák, új szappant csinálnak a megmaradtakból.
A Hilton hotellánc csak tavaly október 15-ig, a kézmosás világnapjáig egymillió darab szappan újrahasznosítását végezte el. A lánc a szállodai vendégszobákban hátrahagyott szappandarabokból a Clean the World (tisztítsd meg a világot) mozgalommal összefogva készíttet újakat.
A Hilton márkanév alatt működő létesítmények – köztük az Embassy Suites, a Hilton Garden Inn, a Hampton by Hilton és az All Suites – már néhány éve részt vesznek a szaniter-újrafelhasználási projektekben.
TovábbFelhőtlen szabadidőtöltés – kifogástalan környezet (X)
Tovább fogynak a hazai takarítócégek
– Az árbevételük és a dolgozói létszámuk viszont már növekszik.
Óvatos optimizmussal tekinthetünk a Magyarországon takarítással foglalkozó vállalkozások adataira, de jól kirajzolódnak a szektor gondjai is – nyilatkozta takarítópiaci áttekintésük kapcsán az OPTEN céginformációs szolgáltató projektmenedzsere,
Hantos Zoltán.
A működő cégek számának zsugorodása 2014 óta megállíthatatlannak tűnik a takarítóiparban.
A tavalyi évben 542 darabbal kevesebb takarítási profilú vállalkozás működött az országban, mint 2014-ben.
TovábbTartós higiéniai védelem már a Combino villamosokon is
– A magyar fejlesztést már számos intézmény használja fertőzésmegelőzésre.
Egy ismert hazai fejlesztésnek köszönhetően – a mozgólépcsők gumikorlátjai és a
metrószerelvények után – immár a Combino villamosokon is megtalálható az a különleges
felületvédelmi bevonat, ami igazi paradigmaváltást jelent a nem kívánt vírusok
és baktériumok elleni harcban.
A BKV Zrt. közlése szerint az alkalmazott bevonattal az utazóközönség számára olyan higiéniai környezetet biztosítanak, ahol védve vannak a különféle kórokozóktól. A korábbiakban már sikerrel használt bevonatot a Resysten Hungary Kft. vitte fel a villamosokra.
TovábbKórházakra lebontva is ki kell adni
a kórházfertőzési adatokat
– A Kúria egyetértett a korábbi, jogerős ítélettel.
A közérdekű adatok nyilvánossága szorosan kapcsolódik a szabad véleménynyilvánításhoz
való joghoz, vagyis ezen jogokat is felelősséggel kell gyakorolni. A Társaság
A Szabadságjogokért (TASZ) és az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) közötti
csata eldőlt, a civil szervezet javára. A Kúria megerősítette, hogy ki kell adni kórházakra
lebontva is a kórházfertőzési adatokat.
A Kúria 2019. június 5-én nyilvánosan kihirdetett határozata alapján, a kórházi fertőzésekre vonatkozó adatok kiadására (2014. és 2016. közötti adatok) indított perben (Pfv.IV. 20.993/2018.) az adatok kórházankénti bontásban kiadására kötelező jogerős ítéletet (amely egyidejűleg a személyes adatok felismerhetetlenné tételére
feljogosította az alperest) hatályában fenntartotta.
Továbbrhenus TU 446 hűtő-kenőanyag (X)
– Változó megmunkálási feladatokhoz és igényes anyagokhoz tervezve.
A Rhenus Lub termékei biztonságosan kezelhetőek, és egyszerű karbantartást tesznek
lehetővé a felhasználók számára.
A korszerű gyártás azt jelenti, hogy változó megmunkálási műveletek során és igényes anyagok alkalmazása mellett mindig tökéletes
eredmény születik. Ehhez megfelelő hűtő-kenőanyagra is szükség van. Ezért a Rhenus Lub, mint a kenőanyagok szakértője, a termékfejlesztés során mindig a felhasználó helyébe képzeli magát, hiszen csak így lehet felismerni és megoldásokra váltani az igényeket.
A rhenus TU 446 a
legújabb fejlesztés. A vízzel keverhető hűtő-kenőanyagban megvan minden, ami a modern gyártásban érintett felhasználók számára fontos: megmunkálható alkatrészek és munkaanyagok széles skálája, valamint könnyű gyakorlati alkalmazhatóság. Az innovatív formula a költségcsökkentést is aktívan segíti túl azon, hogy rendkívül felhasználóbarát. Magyarországon a rhenus TU 446 forgalmazója az Ecool.
TovábbSegítség vagy drága távirányítós játék
a robotporszívó?
– Kétszer is érdemes meggondolni, vegyünk-e.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete nemzetközi fogyasztóvédő szervezetekkel közösen
46 (különböző hazai boltokban, webshopokban kapható) robotporszívót tesztelt laboratóriumban.
Vizsgálták, hogy a gépek milyen jól távolítják el a morzsát, a port vagy
a szöszöket, szálakat kemény padlóról és szőnyegről, valamint hogy mennyire jól
tájékozódnak.
A teszt alapján úgy tűnik, hacsak nem tökéletesen minimalista lakásunk van, kétszer is érdemes meggondolni, hogy kiadunk-e akár több százezer forintot egy robotporszívóra, különben könnyen ott
találjuk magunkat egy félig kitakarított lakással vagy drótokba gabalyodott porszívóval.
TovábbMég mindig a nőkre hárul a munka java
– A korral javul a férfi-női együttműködés.
A magyar háztartások 95 százalékában minden bizonnyal idén is megtartották a tavaszi
nagytakarítást, de az ilyenkor felmerülő feladatokat valószínűleg kevéssé osztották
meg a családokban – ez derül ki legalábbis a Dyson magyar lakosság körében
végzett online reprezentatív kutatásából. Kétszer annyi nő takarít ugyanis egyedül,
mint férfi, és a nők mindössze 19 százalékának segít a partnere.
A „tavasz” és a „nagytakarítás” a legtöbb háztartásban ismerős szókapcsolat. A természet megújulásának időszakában sokakban feléled az igény, hogy otthonukat is felfrissítsék. A kutatás azt mutatja, hogy a tavaszi nagytakarítás nemcsak szokás, de hagyomány Magyarországon. Sőt, a férfi-női szerepek és a feladatok felosztása is még mindig hagyományos a legtöbb családban…
TovábbNem elég jól takarítani
– Az ügyfelekkel is kell tudni bánni.


A nagybetűs takarítás ma már nem elegendő ahhoz, hogy a szabadidős és vendéglátási
intézményeket tisztán és biztonságosan lehessen tartani: a sikerhez a takarítószolgáltatóknak
hozzáadott értéket kell kínálniuk, valamint pozitív ügyfélélményeket.
A mozik, sportcsarnokok, edzőtermek, hotelek, éttermek – valójában mindegyik létesítmény a szabadidős és vendéglátási szektorban – abban bíznak, hogy pozitív ügyfélélményeket kínálnak. Ezek végül is olyan helyek, ahol az emberek a családdal és a barátokkal ki akarnak kapcsolódni, ahol le tudnak engedni a munka
után, és végső soron olyan helyek, ahol megnyugodnak, kikapcsolódnak és elszakadnak a külvilágtól.
Magától értetődik tehát, hogy ezeken a helyeken alapos és rendszeres takarításra van szükség. A tisztaság és higiénia magas színvonala nemcsak a biztonságot jelentheti az ügyfeleknek, de meghatározó tényező lehet a vállalkozás sikere szempontjából is.
A gyenge élmény ugyanis abba az irányba befolyásolhatja az ügyfeleket, hogy ne menjenek többé vissza, ne ajánlják a helyet senkinek, vagy negatív bejegyzést írjanak a közösségi oldalakon.
TovábbKészítsük fel a személyzetet a kihívásokra
– Egységes szemlélettel könnyebb lehet.
A mozitakarítás rettentő kihívás elé állítja még a legtapasztaltabb személyzetet
is. Íme néhány ötlet, hogy könnyebb legyen megbirkózni vele.
Amikor egyszerre kell takarítanunk élelmiszer-előkészítő felületeket, kemény padlókat, szőnyegeket, vizesblokkokat,
pénztárakat, előteret, nézőteret, stb. elengedhetetlennek láthatjuk, hogy számos különböző rendszert vásároljunk ahhoz, hogy
elvégezhessük a mozi, azaz egyetlen objektum takarítását. Jobban járhatunk azonban, ha találunk egy olyan rendszert, amely az összes igényünket ki tudja elégíteni egymagában.
TovábbKomplex szolgáltatás a jó benyomásért
– Hogy ne szakadjon meg a folyamatos jobbítás.
Így kínálja szolgáltatását egy színházakra és mozikra szakosodott cég az
Egyesült Királyságban, számos speciális takarítási munkát is felvállalva.
A cikket jegyző vállalat már 25 éve dolgozik a takarítószektorban, világosan látja, hogy szükség van
például ügyfélszolgálatra, és azt is, hogy az első benyomás a legfontosabb, valamint hogy ez akkor
igaz leginkább, ha az ember a „szórakoztatóiparban” dolgozik. A cég szakemberei azt is megértik, hogy
az ügyfél korszerű mozi- és multiplex-objektuma mint szabadidős és szórakoztató intézmény igen nagy
forgalmú területeket foglal magában. Ilyen nagy forgalmú terület az épület bejárata, a folyosók, a
mozinézőterek, a nyilvános toalettek és az élelmiszerárusító területek.
TovábbKözéppontban a hotelek
és vendéglátóegységek tisztasága
– Szeptemberben Berlinben mutatkozik be a tisztítóipar.
A CMS Berlin 2019 szakmai kiállítás és vásár szeptember 24-től 27-ig
lesz. Ezen belül az érdeklődők részt vehetnek majd egy gyakorlatias bemutatónapon,
illetve fórumon is, ahol kiemelten a hotel- és vendéglátószektor
takarítása és higiéniája lesz a téma.
A tisztaság meghatározó a vendégek jó közérzetéhez – mondják a szakmában. Ezért is van, hogy a CMS nemzetközi gyakorlati fórumán szeptember 25-én a takarítás és higiénia témájával különösen sokat foglalkoznak a hotel és vendéglátási szektor szemszögéből.
TovábbBudapest Cleaning Show 2020
– Jövő októberben újra takarítóipari szakkiállítás.
A Magyar Tisztítás-technológiai Szövetség (MATISZ) 2020. október 14-15-én ismét
takarítóipari szakkiállítást szervez, Budapest Cleaning Show 2020 néven.
A magyarországi tisztítástechnológiai szolgáltató, gyártó- és forgalmazócégek hosszabb szünet után először 2016-ban,
a TisztaShow-n mutatkoztak be újra, majd 2018-ban a megújult nevű Budapest Cleaning Show Szakkiállításon, ahol
3500 négyzetméteren 51 kiállító jelent meg. Az eseményre 1500 szakmai látogató volt kíváncsi.
TovábbA MÁV szigorúbban ellenőrzi a kocsik tisztaságát
– Minden kocsinál elvégezték a kárpittisztítást.


Az utasoktól érkező, a kocsik szennyezettségére vonatkozó észrevételek miatt a MÁV
elnök-vezérigazgatója utasítást adott ki, mely szerint fokozott figyelmet kell fordítani a
kocsik külső és belső tisztítására a megfelelő szolgáltatási színvonal biztosítása és a
komfortérzet javítása érdekében – írta az állami cég április végi sajtóközleményében.
A részletekről annyi derült még ki, hogy a vasúti kocsik takarítását és a minőségi követelmények betartását szigorúbban ellenőrzi a vasúttársaság azért, hogy az utasok számára érzékelhető legyen a nagyobb tisztaság a vonatok fedélzetén. Kijelentették továbbá, hogy a nyár elejéig
minden személyszállító jármű üléskárpitját, függönyét és padlószőnyegét vegyszeresen megtisztítják. A kéthetente végzett emelt szintű tisztítások során pedig több figyelmet fordítanak az ülések, a fejtámlák, a csomagtartók, az ablakok, a feljáró lépcsők, az oldalfalak, a hulladékgyűjtők és a padlózat tisztán tartására is. Továbbra is naponta fertőtlenítik a kapaszkodókat, kilincseket és a mosdókat.
TovábbEzért hasznosak az alkalmazások
– A papír világában élő megrendelők is meggyőzhetőek.
Egyre több takarítási műveletet végeznek el digitális alkalmazások segítségével. Ezek az alkalmazások a vezetési információk széles skáláját képesek kínálni, beleértve a minőségi auditálást, a napi jelentéseket,
az instant visszajelzéseket és a személyzet idejének és megjelenésének nyilvántartását. Az eCJ a technika egyik fejlesztőjét kérdezte az új lehetőségekről, és egy olyan takarítóvállalatot, amelynek vezetői jelentős
előnyöket látnak az IT-megoldásokban.
A digitalizáció felkapott szakkifejezés lett a professzionális takarítószektorban az utóbbi évek során.
Láttuk a robottakarítógépek megjelenését, az online géppark-irányítási szolgáltatásokat, az okos szaniteradagolókat – és folytathatnánk a listát tovább is. Az elérhető alkalmazásokból is hasonló bőség van,
és ezek lehetővé teszik a vállalkozásoknak, hogy jobban meg tudják szervezni a munkaerőt, adatokat
gyűjtsenek és javítsák az ügyfélnek nyújtott szolgáltatásokat.
TovábbÁllítsuk meg a terminál-betegséget
– A reptér-üzemeltetők tehetnek a fertőzések terjedése ellen.


Miközben a légiközlekedés forradalmasította a világot azáltal, hogy az utazás könnyebbé, és gyorsabbá vált, nem várt „mellékhatások” jelentkeztek. Ahogy egyre több ember szállt útra, a repterek a betegségek és vírusos fertőzések jelentős hordozóivá válhattak. Az utasok közötti továbbfertőzés ugyanis megkönnyíti, hogy a baktériumok néhány óra alatt globálisan mindenhova eljussanak.
Elképesztő, milyen rengeteg utas fordul meg a reptereken. 2017-ben a londoni Heathrow Airport eddigi legforgalmasabb évét jegyezte, naponta átlagosan 213.668 utas fordult meg náluk. A légiközlekedés kétségtelenül felpörgette a világ működését – segíti az embereket
abban, hogy földrészeket átszelve végezzék üzleti tevékenységüket, üdülni menjenek, vagy meglátogassák barátaikat, családjukat, mindezt viszonylag rövid idő alatt. Azonban az, hogy az utazás egyre könnyebbé vált, és mind többen utaznak repülővel azt is jelenti, hogy a repterek a betegségek és vírusos fertőzések melegágyaivá válhatnak.
TovábbSenkinek nem tűnt fel,
hogy megspórolták a takarítást
– A brit légitársaság úgy véli, a kísérlet sikeres.
A British Airways új módon próbálta csökkenteni repülőgépei fordulóidejét – azt találták ki, hogy két járat között kihagyják a teljes takarítást. A teszt alatt úgy tűnt, a takarítás hiánya semmilyen panaszt nem okoz.
Az új, takarításmentes rendszert már tesztelték is – négynapos periódusban próbálták ki a London Heathrow
reptér és Dublin közötti járatokon. Az ülések zsebében és a felső csomagtartókban talált összes szemetet a szokásos módon összeszedte a személyzet, úgy mint máskor.
TovábbA világ legtisztább reptere
– Ahol a mindennél is többet tesznek a tisztaságért.
Az egyik japán repülőtér nemrég azzal került be az újságokba, hogy a személyzet egyik tagja éppen a csomagokat porolta le a csomagszállító szalagon. És ez csak egy példa azok sorából, amelyek azt mutatják, mennyire elkötelezettek a japán emberek környezetük fenntartása és tisztán tartása érdekében. Az eECJ tudósítója, meglátogatta a világ legtisztább
repterét – a Haneda repteret Tokióban – hogy megtudja, mi a titkuk.
Futótűzként terjedt az interneten egy videofelvétel, amelyen az látszott, hogy egy ismeretlen légitársaság
személyzetének női tagja éppen letörli a port a futószalagon továbbított csomagokról és bőröndökről. Ez a videó sokkoló ellentétben állt azokkal a felvételekkel, amelyek olyan reptéri csomagkezelőket mutatnak, akik a bőröndöket
összevissza dobálják, és meglehetősen óvatlanul bánnak az emberek holmijával.
TovábbModern rabszolgaság
– A láncok ugyan nem látszanak, de vannak.
A modern rabszolgaság nagyon is aktuális téma az Egyesült Királyságban,
a takarítószektorban, derült ki egy konferencián. Felkavaró sorok
következnek.
A nemrég tartott The Cleaning Show kiállításon az egyik előadás a modern rabszolgaság témáját tárgyalta.
Igénybe vették Ben Douglas-Jones QC (Queen’s Counsel, bizonyos fajta angol ügyvéd) és jogász kollégáinak szakértelmét, hogy bemutassák, milyen hatásai lehetnek a modern rabszolgaságnak a takarítási és épületüzemeltetési szektorra.
TovábbLegyen garancia a takarítás minőségére
– Kulcsszerepben a képzett ellenőrök.
Mutatjuk, mit tud a holland-belga VSR-KMS objektív minőségellenőrzési
rendszer és mire használható.
Kevés olyan vállalat van manapság, amely a takarítást saját maga végzi el a saját objektumán. Ezt a munkát ma már inkább kiadják szerződésbe a hivatásosoknak; pl. egy takarítócégnek, aki az ügyféllel megállapodott takarítási munkatervet követi.
A megállapodásban általában rögzítik, hogy mit kell megtisztítani és milyen gyakorisággal, de előfordul az is, hogy egyszerűen csak a kívánt eredményt tüntetik fel.
TovábbTöbb mint takarítás, inkább kitüntetés
– Egy megbecsült takarítási feladat, mely mosolyt csal az arcokra.
Szélesen mosolyog az a két nő, akiket a dániai Aarhus Cathedral templom
oltárképének megtisztításával bíztak meg 2018-ban. Mi több, igazán
nagy megbecsülésnek tartják, hogy ők tisztíthatják meg a több mint ötszáz
éves képet a 11 éves portól.
Nem tudom, vannak-e akik igazán szeretnének port törölni olyan helyeken,
amelyek valóban nagyon piszkosak – ezzel a felütéssel kezdte a dán televízió TV2 hírcsatornájának riportere az oltárkép-takarításról készített tudósítást. Majd rögtön
hozzátette: a két nő, akikre rábízták az oltárkép takarítását úgy érzi, végre olyan munkát végezhetnek, amelyre már nagyon régóta vártak.
TovábbSzuper fejlett technikájú toalettek kontra
guggolósok
– Komfortszobává alakítják a WC-ket.
Japánban a mosdók szent területnek számítanak, legyen szó irodai toalettről,
vagy csak egy egyszerű nyilvános WC-ről a parkban. És annak ellenére,
hogy már most is kiválóak a WC-ik, a japánok továbbra is beruháznak
új technológiákba, amivel a takarítók munkáját is jelentősen könnyítik.
Hogy Japánban a mosdók szent területek, az talán történelmi okokra vezethető vissza, de gyakorlati
indoka is lehet. Az emberek saját testük ápolását mindennapi életük fontos részének tekintik, akár az
otthonukban, akár egy étteremben, vagy azon a helyen, ahol valószínűleg életük legnagyobb részét eltöltik:
a munkában.
TovábbOlyan alap lesz az okostelefon, mint a takarítókocsi
– Az alkalmazások megkönnyíthetik a takarítók életét is.
Ma már gyakorlatilag mindenkinek van okostelefonja, ezeket a mindenütt jelen levő
készülékeket mindenre felhasználják a kommunikációtól a játékprogramokon és információgyűjtésen
át a navigációig. De nézzük, milyen mélyen hatoltak be a kütyük
a takarítás világába.
Pillantsunk körül bármelyik vasúti kocsiban, bevásárlóközpontban, buszon, utcán vagy várószobában. Mit látunk? Az emberek
legalább a fele okostelefonjával babrál. Néhányan zenét hallgatnak, mások játszanak rajta, videóklipeket néznek, közösségimédia-oldalakat látogatnak vagy barátaikkal kommunikálnak.
TovábbTartalomjegyzék 2019 nyári
– A TTT magazin 2019 nyári számának tartalma – megjelent június 24-én!
Kedves Olvasó! Tisztelt Takarítószakma!
Kulturális intézmények, uszodák, fürdők, wellness- és sportlétesítmények takarításért felelős vezetői, létesítménygazdák!
Itt a nyár, a meleg, a kikapcsolódás, lazítás, pihenés egyik hagyományos időszaka. Ilyenkor szeretünk a hűsölés miatt strandra, fürdőbe menni, úszni, vagy más sportot űzni, beülni egy légkondicionált moziba,
elandalodni egy jó kis filmen, beülni este egy színházi előadásra, stb. Mindegy, hogy milyen szórakozásról, kikapcsolódásról van szó, szeretjük azt, ha lazítás közben tiszta, biztonságos környezetben lehetünk. Ebben a témában készültünk sok cikkel, egészen sokféle megközelítésben.
Jönnek az újdonságok, ismertetünk elemzéseket, bemutatunk újszerű technikai megoldásokat, olvashatnak rövid színes híreket, némelyiket talán viccesnek fogják találni, és beszámolunk a várható szakmai eseményekről is.
Kívánok mindenkinek kellemes nyarat, kikapcsolódást, és jó olvasást!

TovábbA takarítógép-bérlés előnyei (X)
Az Interclean legnagyobb húzása (X)
– Április 10-12-én Isztambulon volt a világ szeme.
A 2019-es Interclean Isztambul találkozó új kapcsolatok megteremtésére és a legújabb innovációk megismerésére biztosított lehetőséget a régió takarítóipara számára.
A kiállítás több mint 2500 látogatót vonzott 81 országból. Az eddigi show-khoz képest 33 százalékkal nőtt a nemzetközi látogatók száma, akik így találkozhattak potenciális üzleti partnerekkel és meg tudták erősíteni márkanevüket a piacon.
TovábbEgy készülék, amely megmutatja a takarítás hibáit
– Ha objektíven szeretné mérni a takarítás minőségét.
A takarítás eredményének mérése nem egyszerű feladat. Legegyszerűbben szemrevételezéssel
dönthetjük el, hogy valami tiszta-e vagy sem. A szabad szemmel látható
tisztaság azonban nem egyenlő a mikrobiológiai tisztasággal. Szóba jöhet még a
mikrobiológiai mérés, csakhogy az időigényes. Szerencsére van már olyan egyszerűen
használható, gyors és pontos mérést biztosító készülék, amely megoldást jelent
a tisztaság mérésére.
Napjainkban a takarítást és a tisztítást végző szakembereknek, vállalkozásoknak egyre nagyobb kihívást jelent a mikrobák (baktériumok, gombák, vírusok stb.) távoltartása.
TovábbHatalmas változást hozhatnak a jó bacik
– A gyerekek és a takarítók, és bolygónk miatt kellene váltani.
A szerző elmagyarázza, milyen előnyei lehetnek, ha baktériumos megoldásokat alkalmazunk az iskolai intézmények takarításánál.
A változás korunk egyik legfontosabb jellemzője, a helyes katalizátorral pedig bármelyik iparág képes fejlődni. Sir David Attenborough a Blue Planet (kék bolygó) TV-programmal irányította rá a közvélemény figyelmét arra a növekvő veszélyre, amit az ökológiai rendszereket pusztító műanyag-szennyeződések okoznak a világ óceánjaiban. Azt mondják, ez is hozzájárulhatott, hogy kezdünk ráébredni, a műanyag használatát vissza kell szorítani.
TovábbHarc a zsírhegyek ellen
– Hogyan előzzük meg a dugulást?
Amikor egy iskolában elzáródik a csatorna, az átfogó zavart okozhat, különösen, ha emiatt be is kell zárni az intézményt. De hogyan lehet elkerülni, hogy dugulások, vagy más lefolyóproblémák legyenek? Tippek.
A csatornaelzáródások és a szennyvízzel kapcsolatos problémák az iskolai üzemzavarok szinte leggyakoribb okai. Az ilyesmi emberek százait érintheti, akik az oktatási intézményekben tanulnak és dolgoznak, nem említve a kisebb tanulók szüleit, akiknek alternatív gyermekmegőrzési és -gondozási megoldásokat kell találniuk.
TovábbA gépesítés bejött
– Sikerült megtalálni a takarítási kihívásokra e megfelelő választ.
Az amerikai Carnegie Mellon University egyetem professzora, Paul Lawrence hisz abban, hogy a kihívásokat felvillantó, és azok kezelését tárgyaló esettanulmányokból igenis tanulhatunk. Egyetértek vele.
Gyakran megesik, hogy amikor egy szövegkönyvben, vagy szakmai kiadványban olvasunk egy cikket, az
oktatási anyagként van megírva. A professzor szerint az esettanulmány ettől abban tér el, hogy a valósággal foglalkozik.
TovábbHa kevés a takarító, ki takarítson?
– Fogják be az oktatókat a saját termük takarítására?
Túl kevés takarító volt a Glasgow Egyetemen, ezért a hírek szerint az előadókat
is bevonták a tisztaság fenntartásába. Arra kötelezték őket, hogy saját osztálytermeiket saját maguk takarítsák. A Trade union Unite (szakszervezeti egyesülés) állítása szerint a Glasgow Egyetemen először úgy akarták orvosolni a takarítóhiányt, hogy a meglévő munkatársakra akartak nagyobb terhet tenni. Vagyis néhány takarítódolgozót arra akartak kötelezni, hogy két vagy három ember munkáját végezzék el.
Könnyen belátható, hogy ez olyan gyakorlat lenne, ami növelné a személyzetet terhelését, a stresszt. A szakszervezet képviselői erre megkeresték a takarítók főnökeit, hogy jobb feltételeket harcoljanak ki nekik. Többek között azt kérték, adjanak több időt a takarítószemélyzetnek, hogy a campus épületeiben elfogadhatóbb színvonalú takarítást tudjanak végezni.
TovábbÍgy NE jutalmazzuk a munkát
– Hogyan építsünk fel termelőképes személyzetet és mivel motiváljunk.
Mit tegyünk annak érdekében, hogy meglévő dolgozóinkat mindinkább munkára inspiráljuk, és minél jobb eredményt, vagyis nagyobb termelékenységet érjünk el? Én így látom.
Talán különválaszthatjuk a vállalkozói, és a költségvetésben dolgozókkal kapcsolatos
tapasztalatokat. Keserűen látom, hogy a költségvetési intézmények a központilag meghatározott bérbesorolási törvényekkel tulajdonképpen befagyasztják a munkavállalók aktivitását. Így kevés náluk a motivációra ösztönző lehetőség. De ugyanezt látom a versenyszférában is.
TovábbDrónokat és spéci tisztítást vetnek be
– Az a jó, amikor ragyognak a napelemtáblák.
Régóta él az a meggyőződés, hogy a napelemtáblák gyakorlatilag nem igényelnek karbantartást vagy tisztítást, hogy kvázi öntisztulnak. Pedig nem ez a helyzet.
TovábbA takarítás olyan káros lehet, mint a dohányzás
– Egy kutatás szerint a szórflakonokkal nem árt óvatosnak lenni.
Az eCJ’s skandináv tudósítója rossz híreket hozott Norvégiából: „a takarítás ugyanolyan káros lehet a tüdőnkre, mint a dohányzás”. Azonban pozitív befejezést ad.
A tavasz a levegőben van. De ugyanígy ott vannak azok a kis részecskék is, amelyek forrását a tisztítószerek jelentik. Így, ha arra gondolunk, hogy alapos tavaszi takarítást végzünk az otthonunkban, azt kétszer is gondoljuk meg.
TovábbRengetegen vásárolnának környezetbarát tisztítószert
– A gond az, hogy nem tudják hol és hogyan szerezhetik be.
A környezettudatos háztartási vegyszerhasználatról végzett országos felmérést a TVE. A kutatás két körben folyt: országos reprezentatív mintán, illetve az egyesület támogatói és követői között, akiknél már meghonosodott a környezettudatos szemlélet.
TovábbNyelek, kontra létrák
– Hogyan lehet biztonságosabb a magasban végzett munka?


Az ablaktisztítás kockázatos tevékenység – gyakran kell magasban dolgozni, és nehéz eszközöket kezelni. A gyártókat kérdezték, hogyan segítik termékeik, hogy biztonságosabb legyen a tevékenység.
Az ablaktisztítást valaha majdnem lehetetlen volt úgy elvégezni, hogy ne kockáztatták volna a dolgozók az életüket, vagy valamelyik végtagjuk épségét. Hosszú létrákat kellett felállítaniuk, néha kavicsos, vagy egyenetlen talajon. Utána az ablaktisztítóknak fel kellett ezekre mászni, és veszélyes helyzetekben kuporogni a létra tetején, nagy erőfeszítéssel nyújtózkodni, hogy elérjék a sarkokat is. Elég volt egyetlen rossz mozdulat, és leeshettek, megsérülhettek, megbénulhattak – akár meg is halhattak.
A feladat ma már általában sokkal biztonságosabban végezhető el, hiszen a létrák használata csak bizonyos magasság alatt megengedett. Ennél magasabb helyeken a az ablakokat bölcsőről kell megtisztítani, vagy alpinista hám segítségével.
De ami még jobb, az ablaktisztítást a földről is el lehet végezni, víztáplálásos nyelek alkalmazásával. Azonban ez a munkavégzés is okozhat sérüléseket, hiszen a nyelek nehezek és esetlenek lehetnek, ami fizikailag megterheli a gerincet és a karokat.
TovábbVeszélyesek lehetnek a nyilvános WC-k szappanjai?
– Szuperbacik telepedhetnek meg az adagolókban.
Az arizonai egyetemen elvégzett tesztek azt sejtetik, hogy a szappanadagolók potenciálisan veszélyes baktériumokat tartalmazhatnak.
Egy amerikai csíraspecialista, Dr. Charles Gerba 296 közétkeztetési intézmény mosdójában elemezte a szappanadagolókat Arizona, Ohio és New Jersey államokban. Ennek során meg kellett állapítania, hogy a mosdók több mint 15 százalékánál a teszt pozitív lett olyan veszélyes baktériumokra, mint az E. coli és a szalmonella.
TovábbA seprés hat kihívása
– Jó lenne-e, ha egy seprőgép szét is válogatná a szemetet?
Por, kövek, darabos szemét, levelek, papírpoharak, üvegcserepek, eldobott kartondobozok – ez csak néhány azok közül a tárgyak közül, amelyeket egy seprőgépnek
fel kell szednie. Valódi kihívásnak tűnik a hulladékok ilyen széles választékának eltávolítása. No és tudniuk kell-e a seprőgépeknek különbséget tenniük mindezek között
a hulladékfajták között?
A legtöbb takarítógép meglehetősen specifikus feladatokat végez el, de van egy
kivétel. A porszívónak például az a dolga, hogy felszívja a port és a pelyheket
a padlóról. A nagynyomású mosó feladata eltávolítani a szennyeződéseket és a zsíros koszt a falakról és egyéb felületekről a víz energiája segítségével. A súrolóautomatának pedig a padlót kell alaposan megtisztítania, majd eléggé szárazon hagynia az azonnali használatba vételhez.
TovábbBirkákra bízzák Bécsben a fűnyírást
– Természetes fűnyírók.
Jóárasították a fűnyírást Bécsben és még öko és bio is.
Bécs talált egy kimondottan öko és mindemellett olcsó módszert a Duna-sziget füves területeinek karbantartására. Nagy fogyasztású fűnyírógépek helyett májustól ugyanis egy birkanyáj fogja lelegelni a pázsitot a bécsiek kedvenc pihenőhelyén.
TovábbMilyen lesz a takarítás 2028-ban?
– [header]– Szükség lesz még 10 év múlva takarítókra?
Mennyit fejlődtek a takarítóipar digitális, technikai megoldásai az elmúlt 10 évben? No és milyen változásokat fogunk látni a következő 10 év során? Jöjjön egy kis időutazás.
Ha csak mindössze 10 évet megyünk vissza az időben, bizonyára meglepődünk azon, mennyire fejletlen volt a technika azzal összehasonlítva, amilyen a mai.
Na és el tudjuk azt képzelni, hogy újabb 10 év múlva milyen menő kütyük fogják szuperszolgáltatássá varázsolni a takarítást? Vannak, akik már a jövőbe látnak.
TovábbMiért jó az újrahasznosított WC-papír
– Újrahasznosítási Világnap.
A Lucart kimutatta Az EPD-elemzésre alapozva, hogy újrahasznosított WC-papírral 80%-nyi megújuló erőforrást és 38%-nyi vizet lehet megtakarítani. Ez évi 5 millió köbméternyi víz és 400 ezer tonna faanyag megtakarítását jelentené.
TovábbA KÖLTSÉGEKEN SPÓROLJON,
NE A TISZTASÁGON! (X)
Programajánló
– A takarító szakma legfontosabb eseményei 2019-ben
A takarító szakma legfontosabb eseményei 2019-ben
TovábbBérek, juttatások, adózás, takarítási óradíj
– Változik a takarítási szabvány is.
Ismét emelkedett a minimálbér és bérminimum, nem változott a bér adózása, a cafeteriájé viszont igen, és megjelentette a Magyar Tisztítás-technológiai Szövetség (MATISZ) a 2019-re általa ajánlott takarítási óradíjakat. Aki takarítással foglalkozik, és aki takarítást rendel meg, annak is fontos számok következnek.
2019. január elsejétől megint emelkedtek a legkisebb bérek.
Tovább5 tipp az influenza megelőzésére
– Takarítócégek és épületüzemeltetők figyelmébe.
Hogyan lehet megelőzni, hogy egy intézményben felüsse a fejét az influenza, és mit lehet tenni a járvány féken tartására, ha már vannak betegek?
Az amerikai Járványkontroll és -megelőzési Központ (Centers for Disease Control and Prevention - CDC) szerint 2018 október 1-e óta több, mint 15 millióan kapták el az influenzát és ebből 186 ezren kerültek kórházba. A február tipikusan az influenzaszezon legveszélyesebb időszaka, habár megbetegedések még májusban is előfordulhatnak.
TovábbHogy ne legyen veszélyben a munka
– Az irodák tisztántartása megemelheti a termelékenységet.
Egy rendetlen iroda egészségtelen és kellemetlen légkört teremthet a munkahelyen. A termeléknységet is akadályozni fogja, mert az alkalmazottak elégedetlenné válnak.
A rendetlen munkakörnyezet az is jelentheti, hogy a dolgozók rutinszerűen veszélyeztetik a munka minőségét. Ha a szőnyegek régiek és a színeik elkoptak a használat és a kosz miatt, akkor negatív hatással lehetnek a leendő ügyfelekre.
TovábbÁtszabták a munkáltatói adókedvezményeket
– Változásokat hozott az új szochotörvény.
A kormány a vállalkozások segítésére hivatkozva megváltoztatta 2019-től a szociális hozzájárulási adó (szocho) kedvezményrendszerét, amit az új szochotörvényben rögzítettek. Ez a takarítócégeknek is érdekes lehet. Összefoglaltam a lényeget és a kétségeket.
Egyelőre nem folytatódik a munkáltatók által fizetendő szociális hozzájárulási adó mérséklése, vagyis januártól maradt 19,5 százalékos a szocho, és a beígért 2 százalékos csökkentés sem biztos a második félévtől. Ahhoz, hogy júliustól ismét olvadjon a vállalkozások által a foglalkoztatottak után fizetendő adó, az kell, hogy a reálkeresetek legalább 6 százalékkal nőjenek.
TovábbEzért muszáj tudnod, miért kapod a pénzt
– Ha úgy érzed, hogy nem mennek simán a dolgaid.


Miként lehet a szervezés eszközével túllendülni a béremelés-áremelés-szolgáltatásmegtartás 22-es csapdáján és egyben a korábbinál jobban motiválni és megtartani a dolgozóinkat? Hidd el, nem lehetetlen, hogy mindenki jól jöjjön ki ebből a szorult helyzetből: a megrendelő, te, mint vállalkozó, és a dolgozód is.
Régen szólaltam meg, melynektöbb oka van. Biztos Te is észrevetted, hogy az elmúlt 1,5-2 évben a munkaerőpiacon, és különösen a takarítópiacon nagy átrendeződés ment végbe. Az első és legfontosabb, amiért nem fogtam tollat az elmúlt időszakban, az az, hogy kivártam...
Persze közben nem voltam tétlen, ami a munkát illeti. Egy felmérési programot hajtottam végre, amivel bizony elment egy csomó idő. Miért is jó, ha csinál az ember egy felmérést és a végén kezében tarthatja az eredményt? Először is, mert megtudhatja mit szeretne a piac, hol szorít a cipő, hol leledzik a gödör alja… és persze közben megismerheti azokat a módszereket, megoldásokat is, amiket eddig a szolgáltatószféra adott a problémákra. Vagyis közelebbről, mélyebben meg lehet így ismerni a piacot, amin mindnyájan dolgozunk.
TovábbA „köszönöm” ereje
– A takarítóknak is kell az elismerés.
Az Egyesült Királyság tudósítója a tavaly októberi „köszönet a takarítóknak nap” kapcsán úgy látja, talán idővel el lehet törölni a stigmát.
Az Egyesült Királyságban sokan csak az utóbbi időkben ismerték fel, hogy a takarítóteameknek milyen fontos szerepük van az életünkben.
Ebben minden bizonnyal szerepe volt az októberben náluk egy hónapig reflektorfénybe állított úgynevezett „köszönet a takarítóknak napnak” (Thank your Cleaner
Day) is.
TovábbNem kötelező, de mindenki érdeke
– Ha már van nyilvános WC, a női szemetes sem hiányozhat.
Az önkormányzatok részéről nagyobb figyelmet érdemelnének a nyilvános toalettekben levő szaniterhulladék-gyűjtő edények, így nyilatkozott a Homeless Period Belfast jótékonysági alapítvány Észak-Írországban, amely a hajléktalan nők számára adományoz higiéniai termékeket.
A Homeless Period Belfast azt követően adott be panaszt a hatósághoz, hogy kiderült, az egyik városi tanács nem helyezett el szaniterhulladék-gyűjtő edényeket a hozzá tartozó 31 nyilvános WC közül egyikben sem. Ezt azzal az indokolták, hogy nincs „semmilyen törvényi kötelezettségük” rá.
TovábbTakarítónő a lift fogságában
– Egész hétvégére a milliárdos New York-i házának liftjében ragadt a bejárónője.
A tűzoltók szabadítottak ki hétfőn egy női háztartási alkalmazottat egy milliárdos bankár manhattani házából. A bejárónő a liftben ragadt, egy egész hétvégére.
TovábbMitől termelékeny a padlócsiszolás?
– Mit vár el leginkább a megrendelő?
Idő és fáradság, hogy a csiszolt padlót szép állapotban tartsuk. A szerző azt vizsgálta, hogyan lehet ezt megvalósítani termelékenyen anélkül, hogy a padlót hosszabb időre kivonnánk a használatból.
Megőrizni a csiszolt padló magas fényét időigényes feladat lehet, de akkor is törekedni kell rá, hiszen egyetlen üzleti, vagy nyilvános intézmény sem képes jól funkcionálni, ha padlófelületei nincsenek rendben tartva. Elengedhetetlen továbbá, hogy minden padlófényező műveletet gyorsan és hatékonyan végezzenek el, hogy minél kevesebb ideig kelljen elzárni a forgalom elől a karbantartásba bevont területeket.
Tovább